Újabb szankciós szégyen: a Világbank besorolta a magas jövedelmű országok közé Oroszországot
„Befagyasztottuk az orosz forrásokat, több ezer cég hagyta el az országot. Az orosz hadsereg mosógépekből, mosogatógépekből szereli ki az alkatrészeket, mert nincsen félvezetőjük. Az orosz ipar térde rogyott. A Kreml hozta ilyen nehéz helyzetbe az orosz gazdaságot. Világossá szeretném tenni, hogy a szankciók maradnak, ebből nem engedünk”
– Ursula von der Leyen az Európai Parlamentben, 2022 szeptemberében –
A Világbank minden év július 1-jén frissíti a világ gazdaságainak jövedelem szerinti osztályozását. A pénzintézet négy csoportba sorolja az országokat: alacsony, alsó közepes, felső közepes, valamint magas jövedelműekbe. A számítás alapja az egy főre jutó bruttó nemzeti jövedelem, a GNI.
Az idei jelentés rímel az Oroszország gazdasági növekedésére utaló prognózisokra: a Világbank adatai alapján az ország a felső közepes kategóriából átlépett a magas jövedelműek táborába, miután GNI-szintje elérte a 14 250 dollárt.
Háborús meghajtás
A háborús gazdaságra váltó Oroszországban a hadiipar és a szankciós intézkedések ellenére szárnyaló kereskedelem robbantotta be a gazdaságot. A Világbank elemzése szerint utóbbi 6,8, a pénzügyi szektor 8,7, az építőipar pedig 6,6 százalékkal bővült. Ezen összetevők eredményeképpen
a reál-GDP 3,6, a nominális 10,9 százalékkal, az egy főre jutó bruttó nemzeti jövedelem pedig 11,2 százalékkal nőtt.
Ukrajna is felfelé mozdult a listán: az alacsonyabb közepes jövedelmű státuszból a felső közepesbe került, miután tavaly a nyugati segélyeknek köszönhetően el tudta mozdítani gazdaságát a holtpontról. A reál-GDP-je 5,3 százalékkal nőtt, igaz, az azt megelőző évben 28,8 százalékot zuhant. A GNI 18,5 százalékos növekedést produkált, az építőipara pedig (a háborús újjáépítéseknek „köszönhetően”) 24,6 százalékos emelkedést mutatott.
A Világbank ugyanakkor rámutatott egy tragikus adatra is: jelentésében azt írja, hogy az ukrán GNI-növekedés szorosan összefügg a népesség folyamatos csökkenésével, amely a menekültek és a halottak nagy száma miatt elérte a 15 százalékot a háború kitörése óta.
Mandiner