Újra Kim Dzsongun fog nyerni?
Az Egyesült Államokban aggódnak Donald Trump játszmája miatt, amit Kim Dzsongun észak-koreai diktátorral játszik.
Többet adhat, mint amit kap, miközben Kim már azzal győzhet, hogy az USA elnöke mellett állva fényképezik kettejük hó végi csúcstalálkozóján. Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsongun észak-koreai diktátor tavaly júniusi szingapúri találkozója óta nyolc hónap telt el. Trump a csúcs után ugyan kijelentette, hogy a dzsucse ideológiát követő rezsim immáron nem jelent nukleáris fenyegetést, ám az észak-koreaiak azóta továbbfejlesztették atomfegyvereiket és ballisztikus rakétáikat, továbbá nem adtak ellenőrizhető információkat katonai arzenáljukról – vezeti fel a két vezető február utolsó két napján a vietnami fővárosban, Hanoiban tartandó újabb csúcstalálkozóját beharangozó cikkét az nbcnews.com.
Hírszerzési tisztviselők egyre valószínűtlenebbnek tartják, hogy az észak-koreai rezsim vezetése kész lenne lemondani az ország nukleáris programjáról, pedig Trump azért kezdett diplomáciai játszmát Kimmel, hogy elérje az ország atomfegyvereinek és nagy hatótávolságú rakétáinak leszerelését. A csúcs előtt a Fehér Házból hűteni igyekeztek a várakozásokat, Korea-szakértők pedig arról beszéltek, hogy attól tartanak: Trump többet adhat, mint amit kap. Őrült végeredménye lenne a csúcsnak, ha az USA megígérné katonai erői kivonását Dél-Koreából cserébe egy homályos észak-koreai ígéretért, miszerint Phenjan leszereli atomarzenálját.
Erre a feltételezésre az adott alapot, hogy az Trump azt mondta: bármiről tárgyalhatnak Kimmel, beleértve az amerikai csapatok kivonását is. Ugyanakkor reálisabb várakozás, hogy a felek bizonyos alapszintű diplomáciai jelenlétről döntenek egymás fővárosában. Trump az USA nevében megígérheti, hogy több mint hat évtizeddel a fegyverszünettel lezárt koreai háború után aláírhatják a békeszerződést is. Ez azonban hosszú szakértői előkészítést igényelne. A Trump-adminisztráció egyes vezető tisztviselői attól tartanak, hogy a diplomáciai közeledés és a békeszerződés megígérése azt jelentheti, hogy az USA gyakorlatilag elismeri atomhatalomnak Észak-Koreát. Ez a veszély főként akkor fenyeget, ha Trump nem kap Kimtől számottevő engedményeket a maga oldalán.