Európa

Ukrajna fegyvergyártó nagyhatalommá szeretne válni

Hirdetés

Az ukrajnai háború lehetőséget teremtett Ukrajnának arra, hogy a világ színpadán előtérbe kerüljön és befektetéseket vonzzon be, amelyek segíthetik védelmi képességeik fejlesztését és gazdasági teljesítményük növelését. Jelenleg az ukrán kormány igyekszik meggyőzni nyugati partnereit hatalmas befektetésekről – írja a Helló Magyar.

Az ukrán elnök, Volodimir Zejlenszkij kijelentette, hogy az ország hadiparát szeretné bővíteni nyugati partnerek segítségével. Ezeket a befektetéseket az oroszok elleni harc szükségességével indokolja, ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy hosszú távon ezek a fejlesztések előnyösek lehetnek Ukrajna számára. Zejlenszkij az Nemzetközi Védelmi Ipari Fórumon beszélt arról, hogy Ukrajnát hatalmas hadipari központtá szeretnék átalakítani, amit az Al Jazeera is közölt.

Egy ilyen beruházás kiemelten fontos lenne a védelmi ipar fejlesztése szempontjából. Ukrajna érdekelt lenne a fegyvergyártás lokalizálásában, ami jelentősen lerövidíthetné az ellátási útvonalakat. Ez magában foglalná a fejlett nyugati technológiák használatát is, amelyeket jelenleg a katonák a frontvonalon alkalmaznak. Az elsődleges célok között szerepel az aknamentesítési és légvédelmi eszközök fejlesztése, valamint a rakéta-, lövedék- és dróngyártás korszerűsítése.

Az ukrán külügyminisztérium szerint az ukrán gyártók már nagyjából 20 megállapodást kötöttek külföldi partnerekkel. Ezek a megállapodások technológiák cseréjét, közös gyártást és alkatrészszállítást tartalmaznak. Az új partnerségek révén Ukrajna lesz képes drónokat, páncélozott járműveket és lőszert gyártani. Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára is támogatta az együttműködést, rámutatva arra, hogy Ukrajna számára szükség van magas minőségű fegyverekre, nagy mennyiségben és minél gyorsabban.

Az ukrán előretörési kísérletek azonban eddig nem vezettek jelentős előrelépéshez a háborúban. Habár kisebb áttörések történtek, Ukrajna területének nagyjából 18 százaléka továbbra is orosz megszállás alatt áll. Az ukrán tisztviselők szerint a védelmi ipar fejlesztése azonban komoly lendületet adhatna az ország gazdaságának, lehetővé téve az ellátás felgyorsítását. Olyan vállalatok, mint a német Rheinmetall és az angol BAE Systems, már bejelentették együttműködésüket ukrán gyártókkal. Ukrajna új ösztönzőket kínál a nyugati vállalatoknak, hogy azok befektessenek az ország iparába, és egy külön támogatási rendszert is kialakít az elkobzott orosz eszközök felhasználására, hogy új technológiák fejlesztését finanszírozhassák. Zejlenszkij hangsúlyozza, hogy ez egy kölcsönösen előnyös partnerség lehet, és céljuk világszínvonalú fegyverek gyártása.

Hirdetés
Forrás:

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!