Európa

Stoltenberg: csak Ukrajna határozhatja meg az elfogadható békefeltételeket

Hirdetés

Az Ukrajna és Oroszország között zajló konfliktus jelenlegi szakaszában nem szabad szünetet tartani, hanem igazságos megoldást kell találni – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár. Egyúttal bizakodását fejezte ki, hogy Kijev egy napon csatlakozik az Egyesült Államok vezette katonai szövetséghez, hozzátéve azonban, hogy ez nem tartozik a közvetlen prioritások közé.

A Welt am Sonntag című német lapban vasárnap megjelent interjúban Stoltenberg úgy vélekedett, hogy bár “mindannyian azt akarjuk, hogy ez a háború véget érjen”, csak egy “igazságos” béke lehet tartós.

“A BÉKE NEM JELENTHETI A KONFLIKTUS BEFAGYASZTÁSÁT ÉS EGY OROSZORSZÁG ÁLTAL DIKTÁLT ALKU ELFOGADÁSÁT” – ÁLLÍTOTTA, HOZZÁTÉVE, HOGY “CSAK UKRAJNA HATÁROZHATJA MEG AZ ELFOGADHATÓ FELTÉTELEKET”.

Stoltenberg hiteles biztonsági garanciákat kért Kijev számára, amint a konfliktus véget ér, “hogy Oroszország ne tudjon újra felfegyverkezni és újra támadni”.

Arra a kérdésre, hogy Ukrajna csatlakozhat-e a NATO-hoz, Stoltenberg azt jósolta, hogy erre valamikor a jövőben sor fog kerülni. Azt mondta azonban, hogy a jelenlegi prioritás annak biztosítása, hogy “Ukrajna szuverén és független államként érvényesüljön”.

Hirdetés

Azt is elárulta, hogy a jelenlegi tagállamok azt tervezik, hogy a szövetség jövő hónapban Vilniusban tartandó csúcstalálkozóján egy Kijevnek szánt segélycsomagot fogadnak el. A cél az, hogy Ukrajna több év alatt összhangba hozza hadseregét a NATO-szabványokkal – magyarázta.

A múlt hónapban Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a TASZSZ hírügynökségnek azt mondta, hogy Moszkva egyetért a Nyugattal, hogy az ukrajnai konfliktust nem lehet befagyasztani.

Azt mondta, hogy az egyetlen lehetőség, amelyet Moszkva jelenleg mérlegel, “a különleges katonai művelet befejezése”, ami Oroszország érdekeinek biztosítását és céljainak elérését jelenti.

Peszkov szkepticizmusának adott hangot a két ország közötti béketárgyalások lehetőségét illetően is ezen a ponton.

“NEM VALÓSZÍNŰ, HOGY VALÓDI TÁRGYALÁSOKRÓL BESZÉLHETÜNK A JELENLEGI KIJEVI HATÓSÁGOK BÁRMELYIK KÉPVISELŐJÉVEL, MERT OTT [UKRAJNÁBAN] MOST EGYSZERŰEN TILOS BÁRMILYEN TÁRGYALÁS AZ OROSZORSZÁGI FÖDERÁCIÓVAL” – MAGYARÁZTA A KREML SZÓVIVŐJE.

Hirdetés

Májusban Olaf Scholz német kancellár azt mondta, hogy bármilyen béketárgyalásnak nem lehet célja az ukrajnai konfliktus befagyasztása.

Eközben a Politico névtelen forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Joe Biden amerikai elnök kormánya azt fontolgatja, hogy a harcok szüneteltetését fontolgatja ahelyett, hogy Ukrajna győzelmét szorgalmazná. Washingtoni tisztviselők állítólag olyan helyzetet képzeltek el, mint amilyen Észak- és Dél-Korea között fennáll.

orosz hírek

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!