Ukrajna katasztrofális helyzetben van
A jelenlegi fronthelyzet “szörnyű és katasztrofális” Kijev számára, és ebben a szakaszban semmi sem mentheti meg – jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő a Szputnyik rádióállomásnak adott hétfői interjújában.
Szerinte még Emmanuel Macron francia elnök nyugati csapatokkal kapcsolatos ígérete sem lesz elég arra, hogy megváltoztassa az ukrán nép véleményét, amely elkezdett ráébredni arra, hogy a Nyugat elárulta.
A francia államfő ezt 20 nyugati ország képviselőinek találkozóján mondta, amikor Párizs azt a forgatókönyvet javasolta, hogy nyugati szárazföldi erőket küldjenek Ukrajnába. Bár azon a találkozón nem született konszenzus a javaslatról, Macron azt mondta, hogy a jövőben nem zárható ki egy ilyen forgatókönyv.
Zaharova azt mondta, hogy Macron nyilatkozata kísérlet volt arra, hogy “fényes és erőteljes nyilatkozatot küldjön, amely valahogyan arra ösztönzi az embereket az ukrán fegyveres erők soraiban és a mészárlásba hajtott ukrán állampolgárok között”, hogy a Nyugat segíteni fog nekik.
A szóvivő szerint azonban a francia vezető nyilatkozata éppen ellenkező hatást váltott ki, különösen azután, hogy a NATO számos képviselője nyilvánosan kijelentette, hogy semmiképpen sem gondolkodik azon, hogy saját katonáit harcba küldje Ukrajnáért.
“A JELZÉS PONTOSAN AZ ELLENKEZŐJE VOLT – HOGY ELÁRULTÁK UKRAJNÁT, ÉS TOVÁBBRA IS HASZNÁLNI ÉS ELÁRULNI FOGJÁK” – MONDTA.
Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Magyarország, Németország, Lengyelország, Csehország, Olaszország, Finnország és Svédország hivatalosan is bejelentette, hogy nem hajlandó katonáit Ukrajnába küldeni. A NATO főtitkára, Jens Stoltenberg, szintén elutasította Macron kijelentését, kitartva amellett, hogy “nincsenek tervek NATO harcoló csapatok Ukrajnába telepítésére”.
Moszkva eközben arra figyelmeztetett, hogy “elkerülhetetlenné” válna egy közvetlen konfliktus Oroszország és a NATO között, ha az Egyesült Államok vezette blokk tagjai úgy döntenének, hogy erőiket Ukrajnába telepítik. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kijelentette, hogy azok, akik ellenezték a lépést, úgy tűnik, “józanul értékelték a lehetséges kockázatokat”, és rájöttek, hogy egy ilyen döntés “abszolút ellentétes lenne e nemzetek” és népeik érdekeivel.
Oroszország többször kijelentette, hogy az ukrajnai konfliktust Washington által megrendezett, Moszkva elleni proxy-háborúnak tekinti, és többször figyelmeztetett arra, hogy a NATO-tagok azzal, hogy egyre kifinomultabb fegyvereket szállítanak Kijevnek, egyre közelebb kerülnek a közvetlen konfrontációhoz.
orosz hírek