Vakcinahiány Európában – Ki a hunyó?
Alig egy évvel a járvány európai kezdete után már reményt adnak a koronavírus ellen kifejlesztett oltások. De Madridtól, Párizson át, Brüsszelig hiány van a vakcinákból.
Így Európában a kormányok kivárnak, miközben szinte mindenhol lelassult az oltási program.
„A teljes beérkezett mennyiség jóval alacsonyabb a megrendeltnél” – mondja a brüsszeli régió szóvivője. „Tehát az általunk korábban tett minden kijelentés, az egészségügyi szektorban dolgozók és az idősotthonok lakói, valamint a 65 év felettiek beoltásának megkezdését illetően csúszik. Tehát az egész folyamat a vártnál sokkal tovább tart. Illetve a további társadalmi csoportok esetében halasztódik a vakcináció.”
Egy gondterhelt hét után jó hírrel kezdődött a következő; az Európai Bizottság elnöke tudatta, „a Pfizer/BioNtech 75 millióval több oltóanyagot tud leszállítani a második negyedévben. Így összességében 600 millió adag vakcina áll rendelkezésre.”
„Meggyőződésünk, hogy a Bizottság a járvány kezdete óta gőzerővel dolgozik azon, és jó úton halad, hogy minél következetesebb, és hatékony európai választ adjon erre a kihívásra” – fogalmazott az Európai Bizottság szóvivője.
Ursula von der Leyen a rövid távú ellátási problémák rendezése céljából a gyógyszeripar legfontosabb szereplőivel tárgyalt a hétvégén. Elérte, hogy az AstraZeneca az ígértnél 9 millió adaggal többet szállít, ami még így is csak a fele annak, amit korábban szerződésben vállalt.
Vannak EP-képviselők, akik még hatékonyabb fellépést várnak az Európai Bizottságtól.
„A Bizottság joggal támadta az AstraZenecát” – állítja a Renew (Újítsuk meg Európát) frakció ír EP-képviselője: „A gond a szerződés gyengeségében, és abban keresendő, hogy azokat nem hozták nyilvánosságra. A tárgyalások nem átlátható módon zajlottak, illetve nem lett kidolgozva, hogy mi történik azokkal a vállalatokkal, amelyek nem teljesítik szerződésben vállalt kötelezettségeiket. De tudja, mi továbbra is nyomást helyezünk a Bizottságra, hogy a Bizottság nyomást gyakoroljon a gyógyszergyártókra, akik aláírták ezeket a megállapodásokat.”
A vakcinahiány hosszabb ideig tartó lezárásokat, több megbetegedést és halálesetet jelent. És amíg a kínálat nem kerül egyensúlyba a kereslettel, addig nehéz hónapok várnak az orvosokra, a kormányokra, és Ursula von der Leyenre is.
Forrás: eurnews