Vége a kiskapuzásnak? Komoly változások jönnek!
Egyre erősebb a nyomás az agresszív adótervezőkön, a MAZARS felhívása szerint ugyanis rövidesen ugyanis életbe lép az a nemzetközi adóegyezmény, amellyel hatékonyan bezárhatók az ezt lehetővé tévő kiskapuk. Az egyezményt várhatóan Magyarország is hamarosan ratifikálja. Tényleg ez fehéríti majd a gazdaságot?
Rövidesen életbe lép az a nemzetközi adóegyezmény, amely az eddigieknél is nehezebbé teszi az agresszív adótervezést, ezt közölte a MAZARS a Privátbankár.hu-val. Ez az adóalap-erózió és nyereségáthelyezés elleni nemzetközi küzdelem (úgynevezett „BEPS” projekt) globális szinten bezárhatja (vagy legalábbis csökkentheti) azokat a kiskapukat, amelyek kihasználásával erre jelenleg lehetőség van.
H. Nagy Dániel, a MAZARS adóigazgatója szerint ezzel a multilaterális egyezménnyel több ezer kettős adóztatás elkerüléséről szóló kétoldalú megállapodás módosulhat világszerte. Az egyezménynek épp az a célja, hogy hosszas kétoldalú tárgyalások helyett egyetlen jogi aktus keretein belül módosítsa a csatlakozó országok kettős adózást elkerülő egyezményeit, fűzte hozzá a szakember.
Szlovénia az elsők között már március 22-én ratifikálta is az egyezményt, ezzel pedig Ausztria, Jersey, a Man-szigetek és Lengyelország után az ötödikként erősítette meg ilyen módon elkötelezettségét a cél iránt. Az egyezmény tartalmaz minimum standardot is, amelyek kötelező érvényűek a csatlakozó országokra nézve. A BEPS céljai között elsősorban a kettős nem adóztatás elkerülése kap kiemelt hangsúlyt. Az új előírások nem mindenkire azonos érvényűek, az egyéb kérdésekben például az országok maguk dönthetnek, mely előírásokat tartják meg és melyeket nem.
A ratifikáló országoknak a csatlakozáskor kell meghatározniuk, hogy mely más államokkal kötött egyezményeikben szeretnék érvényesíteni a módosításokat. Az egyezmény miatti módosítások akkor lépnek életbe, ha mindkét ország megjelölte a másikat, és teljes egyetértés van köztük a részletekben is, fűzte hozzá az adószakértő.
Mindez azokat a vállalatokat érintheti leginkább, akik eddig tudatosan kihasználták az adóegyezmények gyenge pontjait, így pl. a telephelyekre vonatkozó szabályozást, és ezáltal elkerülték az adózást azokban az államokban, ahol jövedelmük eredetileg keletkezett – ezzel vádolták például a Google-t és az Apple-t is korábban.
A tervek szerint Magyarország is rövidesen a ratifikáló országok sorába lép majd, hiszen mivel mi is egyek voltunk a 68 ország közül, amely Párizsban tavaly aláírta az egyezményt. A ratifikálás várhatóan ősszel történhet meg, az azonban még kérdéses, hogy pontosan milyen tartalommal fogadják majd el az egyezményt. A megállapodás konkrét jövedelmekre való tényleges alkalmazhatósága ráadásul már a jövő évre tolódik.
Forrás: privátbankár