Európa

Így veszítette el Ukrajna a NATO-tagságért folytatott csatáját

Hirdetés

Az index terjedelmes írásban elemzi az ukránok vereségét a vilniusi NATO csúcson. Ugyanis Ukrajna azt szerette volna, ha az idei NATO-csúcstalálkozó azzal az egyértelmű nyilatkozattal zárul, hogy a háború befejezése után az ország a szövetség tagjává válik, de Volodimir Zelenszkijnek konkrét ígéret nélkül kellett elhagynia Litvániát.

Az ukrán tisztviselők heteken keresztül sürgették az Egyesült Államokban és Európában dolgozó kollégáikat, hogy olyan állásfoglalást dolgozzanak ki, amely ütemtervet és egyértelmű utat kínál a tagság felé. A szövetségesek kedden kiadott közleményében mindez nem szerepelt, ehelyett azt tartalmazta, hogy „abban a helyzetben leszünk, hogy meghívást nyújtsunk Ukrajnának, ha a szövetségesek egyetértenek és a feltételek teljesülnek” − írta meg a Politico.

Ez mély csalódás Kijev számára, amely a színfalak mögött tombolt, mivel az Egyesült Államok és Németország ellenállt a nyomásnak, hogy konkrét ígéreteket kínáljon Ukrajnának. Különösen a feltételekre való homályos utalás bosszantotta fel őket, mivel azt a tagsághoz vezető út lehetséges önkényes akadályának tekintették.

Az ukrán vezetés Washingtonhoz és Berlinhez fordult, hogy kifejezze nemtetszését, aminek az lett a vége, hogy Zelenszkij kedden ingerült üzenetet közölt a Twitteren, amelyben a bizalmas szövegtervezetet „példátlannak és abszurdnak” nevezte.
Ukrajna támogatóit, akik többmilliárdos katonai és gazdasági támogatást nyújtanak, Zelenszkij haragja váratlanul érte. Még Kijev néhány NATO-n belüli legközelebbi barátja is meglepődött, mivel az ukrán elnök nyers kritikáját nem látta hasznosnak és indokoltnak az érzékeny diplomáciai tárgyalásokban.

A tweetet a frusztráció szerencsétlen megnyilvánulásának tekintjük

Hirdetés

− mondta egy magas rangú észak-európai diplomata.

A kedvezőtlen fejlemények ellenére az ukránok győzelemnek minősítik a vilniusi eredményt. „Tehát annak ellenére, hogy a nyilatkozat szövege nem egyértelmű Ukrajna tagsági útjáról, a találkozók megmutatták, hogy megvan az elkötelezettség a kapcsolatok elmélyítésére” − mondta egy kijevi  tisztviselő. „Természetesen ez nem azonos a közös nyilatkozatban szereplő egyértelmű, rögzített kötelezettségvállalással.”

Maga Zelenszkij, aki Vilniusban vett részt a NATO–Ukrajna Tanács első ülésén, a sajtóban való megjelenések alkalmával szintén pozitívabb hangot ütött meg: köszönetet mondott a MAP-követelmény elhagyásáról szóló döntésért, háláját fejezte ki a szövetségeseknek, és dicsérte a G7-ek kötelezettségvállalásait.

Forrás:

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!