Itthon

Volt országos tisztifőorvos: már lehetnek koronavírusos betegek Magyarországon

Hirdetés

Lehetetlen meggátolni, hogy Magyarországot is elérje a koronavírus, ez bármikor ideérhet, feltéve egyáltalán, hogy még nincs itt – mondta a Hvg.hu-nak Falus Ferenc, volt országos tisztifőorvos. A szakember szerint: lehetnek már itthon is betegek, vírushordozók, csak még nem került kórházba olyan súlyos beteg, akinél azonosították volna a betegséget.

Azt mondja, semmi baj nincs abból, ha regisztrálnak egy beteget Magyarországon, főleg akkor, ha behurcolt esetről van szó.

Baj akkor van, ha már nem lehet követni, hogy ki a fertőzés forrása, és ő másokat is megbetegít, illetve ha egyszerre van+ beteg Kelet- és Nyugat-Magyarországon.
Miről nem beszélnek?
Arról, hogy kevés esélyünk van megúszni. Arról, hogy hogyan védekezhetünk. Arról, hogy hova forduljunk gyanú esetén.
Nem mondták el, hogyan készült fel az egészségügy a betegek ellátására. Rendben, ott a László kórház, de Magyarország nem Budapest. Nem mondták el, van-e raktáron valahol pár millió védőmaszk, amit jelenleg nem lehet kapni sehol. Van-e elegendő kézfertőtlenítő, ami szintén hiánycikk.
Csoda-e, hogy a magyarok nagyobbik hányada nem veszi komolyan a helyzetet, jópofának gondolt vicceket sütnek el és nagyon vagánynak hiszik magukat.
Mindeközben Dél-Koreában, ahol az első esetet január 20-án regisztrálták, február 22-től 24-ig, vagyis két nap alatt 433-ról 804-re nőtt az igazolt betegek száma, a gyanús eseteké csaknem 32 ezer. A legfiatalabb beteg 16 hónapos, többségük 30–65 év közötti, a nyolc elhunyt szintén a 40–65 éves korcsoportba tartozott. Naponta 7500 vizsgálatot végeznek el, ez maximum 10 ezerig növelhető, mivel a mintavétel másfél, maga a vizsgálat pedig a világ legjobbjának tartott koreai KIT-tel is három órát vesz igénybe.
Az olaszoknál azért ez a robbanásszerű megjelenés, mert a vírus valójában már egy hónapja cirkulál az országban, de a korai megbetegedéseket – kellő tájékozottság híján – az influenza számlájára írták, végül is szezonja van. Mondják is az „okosok”, hogy ugyan már, hát ez is csak egyfajta influenza. Pedig nem. A fertőzőképessége magasabb, a lappangási ideje egyelőre nem pontosan tisztázott, ahogyan a terjedése sem – a cseppfertőzés biztos, de a széklet, vizelet se kizárt. Ami különösen nyomasztó, hogy nemzetközi adatok szerint a fertőzöttek 15 százaléka intenzív ellátásra szorul.
Szóval mit tehetünk?
Akinek nem muszáj, az ne utazzon. Sehova.
Ne a szánk elé tartott tenyerünkbe köhögjünk, tüsszögjünk (amivel majd utána mindent jól összetapogatunk), hanem a ruhánk gallérja mögé vagy a könyökhajlatunkba. Gyakran és alaposan mossunk kezet, használjunk kézfertőtlenítőt. Viseljünk maszkot (influenza ellen se árt) és ne lincseljük meg a maszkot viselő embertársainkat (ez sajnos nem vicc). Ha külföldről jöttünk haza (bárhonnan!), kerüljük egy ideig a plázákat, színházat, mozit, templomot, nagyobb rendezvényeket és a barátainknak se akarjunk azonnal partival egybekötött élménybeszámolót tartani. Hőemelkedés gyakorlatilag mindenkinél jelentkezik az elején, külföldi utazást követően ilyenkor jobb, ha elszeparáljuk magunkat és segítséget kérünk.

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!