EurópaVilág

Von der Leyen megüzente Trumpnak, erőnek erejével vág vissza

Hirdetés

Az Európai Unió kész a tárgyalásra, de szükség esetén határozott ellenlépéseket sem fél megtenni az Egyesült Államok vámfenyegetéseivel szemben – jelentette ki Ursula von der Leyen kedden, az Európai Parlamentben elmondott beszédében. Kijelentette: minden eszköz az asztalon van. Emellett Európa új kereskedelmi megállapodásokkal bővíti kapcsolatait Ázsiától Latin-Amerikáig, hogy csökkentse kiszolgáltatottságát. Az Európai Bizottság célja továbbá az egységes piac megerősítése és a belső akadályok lebontása, hogy a kontinens ellenállóbbá váljon a globális gazdasági feszültségekkel szemben.

Április 2-án lépnek életbe azok az amerikai vámok, amelyeket Donald Trump elnök az európai acél- és alumíniumtermékekre vet ki – de az intézkedések más kulcsfontosságú exportcikkeket, például az autóipari kivitel egy részét is érintik. A Fehér Ház további szankciókra készül, amelyek célkeresztjében a gyógyszerek, a faipari termékek és a félvezetők állhatnak.

Az Európai Unió ezért válaszcsapásra készül: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden kijelentette, az EU minden eszközt megfontol, hogy megvédje saját érdekeit.

Az Európai Parlamentben elmondott beszédében világossá tette:

Nem Európa kezdte ezt a konfrontációt. Úgy gondoljuk, hogy ez helytelen. De mindenünk megvan ahhoz, hogy megvédjük népünket és jólétünket– jelentette ki. Beszédében hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államokkal való gazdasági kapcsolatokat hosszú távú együttműködésre alapozták, amelyet most indokolatlanul sodor veszélybe a washingtoni kormányzat.

Hirdetés

Von der Leyen felidézte, hogy az európai integráció kezdetén éppen a vámtarifák lebontása és az egységes piac létrehozása volt a fő cél. Ez tette lehetővé az európai vállalkozások növekedését, és ez szőtte szorosabbra a gazdasági kapcsolatokat nemcsak a tagállamok között, hanem a világ többi részével is – különösen az Egyesült Államokkal.

A kereskedelem több volt puszta jólétnél. A közös életforma eszméjét is elhozta. És ennek szellemében nőttek ki a transzatlanti kapcsolatok– mondta.

A mostani vámintézkedéseket azonban az Európa Bizottság elnöke egyszerűen károsnak nevezte. „A vámok valójában adók, amelyeket az emberek fizetnek meg.

Az amerikaiak többet fognak fizetni az élelmiszerért, a gyógyszerekért, az alkatrészekért. Ez munkahelyeket veszélyeztet, és felesleges bürokráciát teremt – pont az ellenkezőjét éri el annak, amit szeretnénk– figyelmeztetett. Kiemelte: az infláció már most is aggasztó mértékű, a vámok pedig csak tovább súlyosbítják ezt a problémát.

Von der Leyen három pillérre épülő válaszstratégiát vázolt fel. Elsőként megerősítette az EU tárgyalási készségét, de jelezte, hogy a tárgyalásokra „erőpozícióból” kerül sor, hiszen Európa továbbra is a világ legnagyobb egységes piaca, amely jelentős technológiai, gazdasági és diplomáciai erőt képvisel.

Hirdetés

Második pillérként a kereskedelmi kapcsolatok diverzifikálását nevezte meg: az EU az elmúlt időszakban 76 országgal kötött kereskedelmi megállapodást, és új egyezményeket készít elő többek között Indiával, Délkelet-Ázsiával és Közép-Ázsiával.

Harmadjára a belső piac megerősítését emelte ki, amely szerinte az EU egyik legnagyobb stratégiai eszköze.

„A belső piac az európai növekedés, jólét és szolidaritás motorja. Mario Draghinak igaza van: a belső akadályok sokkal jobban visszafogják a növekedést, mint bármilyen külső vám. Itt az idő, hogy lebontsuk ezeket az akadályokat, és végre valóban egységessé tegyük a piacunkat” – jelentette ki.

Von der Leyen arra is felhívta a figyelmet, hogy az IMF becslése szerint a belső korlátok hatása a szolgáltatások terén olyan, mintha 110 százalékos vámot alkalmaznánk – ezt egyszerűen nem engedheti meg magának Európa.

A Bizottság ezért átfogó reformcsomagokat tervez a következő hónapokra, és konkrét javaslatokat vár a belső akadályok felszámolására. Von der Leyen szerint ebben számítanak az Európai Parlament javaslataira is.

Hirdetés
Hirdetés

Zárásként Von der Leyen megerősítette: az EU elsődleges célja továbbra is a tárgyalásos megoldás. Ugyanakkor, ha szükséges, kész a válaszcsapásra is.

Nem akarjuk ezt a viszályt, de készen állunk rá. Európa mindig meg fogja védeni az érdekeit és értékeit. Mindig ki fogunk állni Európáért– jelentette ki. A következő napokban a tagállamok vezetői várhatóan közös álláspontot fogadnak el a válaszlépésekre vonatkozóan, az Európai Bizottság pedig figyelemmel kíséri a washingtoni fejleményeket. Az amerikai vámok által kiváltott feszültség így nemcsak gazdasági, hanem politikai próbatétel elé is állítja a transzatlanti kapcsolatokat.

Portfolio

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!