Zaharova: a Nyugat a tűzzel játszik
A Nyugat további eszkalációt kockáztat azzal, hogy felfegyverezi Ukrajnát, és arra bátorítja, hogy csapást mérjen orosz területre – jelentette ki pénteken Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő.
Az orosz városokra mért ukrán csapások fokozódtak, amióta Kijev teret vesztett a Harkovi területen.
„A [Volodimir] Zelenszkij [ukrán elnök] rezsimjének amerikai és brit megbízóinak profilja világosan látható e barbár támadások mögött” – mondta Zaharova újságíróknak. „Nemcsak nagyobb hatótávolságú rakétákat és nehézfegyvereket biztosítanak, hanem zöld utat adnak ezek Oroszország elleni használatára”.
„Még egyszer egyértelműen figyelmeztetni szeretnénk Washingtont, Londont, Brüsszelt és más nyugati fővárosokat, valamint az általuk irányított Kijevet, hogy a tűzzel játszanak. Oroszország nem fogja válasz nélkül hagyni a területére irányuló ilyen jellegű beavatkozásokat” – hangsúlyozta a szóvivő.
Csütörtökön és pénteken az ukrán csapatok kombinált támadást indítottak a Krím, Krasznodar és más orosz régiók ellen drónok és haditengerészeti drónok segítségével. Az orosz védelmi minisztérium szerint több mint 100 drónt fogtak el a levegőben, a Fekete-tengeri Flotta pedig hat pilóta nélküli hajót semmisített meg.
A pénteki tájékoztatóján a Védelmi Minisztérium hozzátette, hogy az elmúlt héten az orosz csapatok több tucat amerikai gyártmányú ATACMS rakétát, valamint közel 200 rakétát fogtak el, köztük amerikai gyártmányú HIMARS és cseh gyártmányú Vampire rakétaindítókból kilőtt lövedékeket. A támadásokban Franciaország által szállított Hammer irányított bombákat, az Egyesült Királyság által gyártott Storm Shadow cirkálórakétákat és közel 330 drónt is bevetettek – közölték.
Az oroszországi Belgorod régióban csak május 12-én összesen 19 civil halt meg – közölte Vjacseszlav Gladkov kormányzó. Pénteken Gladkov a Telegramban azt írta, hogy Belgorodban egy ukrán drón csapódott be egy civil autóba, megölve egy anyát és négyéves kislányát.
Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken megismételte, hogy a lakott területek lövöldözése arra készteti Moszkvát, hogy pufferzónát hozzon létre az ukrán határ mentén.
„Ha ez így folytatódik, kénytelenek leszünk biztonsági övezetet létrehozni. Ezt tesszük” – mondta Putyin a kínai útja során.
A múlt hónapban a New York Times magas rangú Pentagon-tisztviselőkre hivatkozva azt állította, hogy az Egyesült Államok engedélyezte Ukrajnának, hogy ATACMS rakétákat használjon krími célpontok ellen. Grant Shapps brit védelmi miniszter kedden újságíróknak megerősítette, hogy London engedélyezi Kijevnek, hogy a Krímre csapást mérjen az Egyesült Királyság által szállított fegyverekkel.
A túlnyomó többségében orosz ajkú félsziget 2014-ben szavazott arra, hogy elhagyja Ukrajnát és újraegyesül Oroszországgal a Nyugat által támogatott, az év elején Kijevben végrehajtott puccsot követően.
orosz hírek