Európa

A kereskedelmi korlátozások feloldására szólít fel a WTO, az IMF és a Világbank

Hirdetés

A kereskedelmi korlátozások feloldása enyhítené a globális élelmiszerválságot az ellátási zavarok minimalizálásával és az árak csökkentésével – közölte a Kereskedelmi Világszervezet (WTO), a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken közös nyilatkozatában.
“A kereskedelem megkönnyítése, valamint az élelmiszer- és mezőgazdasági világpia

“A 2008-AS VÁLSÁG MEGTANÍTOTT MINKET ARRA, HOGY A GLOBÁLIS KERESKEDELMI KORLÁTOZÁSOK BEVEZETÉSE KÖZVETLENÜL AZ ÉLELMISZERÁRAK EMELKEDÉSÉHEZ VEZET. AZ EXPORTKORLÁTOZÁSOK MEGSZÜNTETÉSE ÉS A RUGALMASABB ELLENŐRZÉSI ÉS ENGEDÉLYEZÉSI ELJÁRÁSOK ELFOGADÁSA SEGÍT MINIMALIZÁLNI AZ ELLÁTÁSI ZAVAROKAT ÉS CSÖKKENTENI AZ ÁRAKAT.”

A közös nyilatkozatot a Világbank honlapján tették közzé, és a Világbank elnöke, David Malpass írta, valamint Kristalina Georgieva, az IMF ügyvezető igazgatója, Ngozi Okonjo-Iweala, a WTO főigazgatója és David Beasley, a Világélelmezési Program ügyvezető igazgatója.

Megállapították, hogy a Covid-19 világjárvány, a nemzetközi ellátási láncok zavarai és Oroszország ukrajnai katonai műveletének következményei súlyos zavarokat okoztak az élelmiszer-, üzemanyag- és műtrágyapiacokon. A Világélelmezési Program (WFP) szerint jelenleg 82 országban mintegy 345 millió embert fenyeget az élelmezésbiztonság hiánya.

A HELYZETET SÚLYOSBÍTJA, HOGY MINTEGY 25 ORSZÁGBAN ÉLELMISZEREXPORT-KORLÁTOZÁSOK VANNAK ÉRVÉNYBEN, AMELYEK A GLOBÁLIS ÉLELMISZER-KERESKEDELEM TÖBB MINT 8%-ÁT ÉRINTIK, A MŰTRÁGYAÁRAK PEDIG AZ ELMÚLT ÉVBEN MEGDUPLÁZÓDTAK.

Hirdetés

A kereskedelmi korlátozások feloldása mellett a tisztviselők szerint az élelmiszerválságot úgy is enyhíteni lehetne, ha a legkiszolgáltatottabb országok azonnali támogatást kapnának a humanitárius célú élelmiszervásárlás megkönnyítésével. A termelés fokozása és az éghajlatváltozással szemben ellenálló mezőgazdaságba való beruházás szintén szükséges intézkedésnek tekinthető – mondták.

A nyilatkozat szerzői hangsúlyozták azt is, hogy diplomáciai megoldást kell találni az ukrán gabona- és műtrágyaszállításra, amely jelenleg az országban zajló konfliktus miatt akadozik. Volodimir Zelenszkij elnök június elején azt mondta, hogy a válság miatt akár 25 millió tonna mezőgazdasági termék szállításának akadozásáról lehet szó.

Kijev és nyugati szövetségesei azzal vádolták Oroszországot, hogy megakadályozza ezeknek a termékeknek az országból való távozását, de Moszkva többször is tagadta a vádakat. Azt állítja, hogy ukrán csapatok aláaknázták azokat a kikötőket, ahol a mezőgazdasági termékeket szállító hajók állomásoznak, és így lehetetlenné tették azok elindulást. Ezen a héten Oroszország, Ukrajna, Törökország és az ENSZ küldöttségei Isztambulban tárgyaltak a helyzetről. A megbeszélések részleteit még nem hozták nyilvánosságra, de a The Wall Street Journal című lap szerint tervben van, hogy az ukrán flotta kíséretében három kikötőből kiengedik a hajókat. Tűzszünetet hirdetnek, hogy a hajók elindulhassanak, Törökország pedig ellenőrizni fogja a gabonáért érkező üres hajókat.

Oroszország kitart amellett, hogy az Ukrajnával kapcsolatos nyugati szankciók vezettek az élelmiszerválság súlyosbodásához és az ásványi műtrágyaellátási problémákhoz. Bár ezeket a termékeket hivatalosan nem szankcionálták, az ezeket előállító cégek tulajdonosai közül néhányat korlátozások alá vontak, ami Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint “megnehezíti a szerződéskötést és bonyolítja a pénzügyi tranzakciókat”. A közelmúltban azt mondta, hogy az ország a szankciók feloldásáért cserébe növelheti a mezőgazdasági termékek és műtrágyák globális piacra jutását.

Forrás: Orosz Hírek

Hirdetés

 

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!