Európa

A szankciók “kellemes meglepetést” okoznak Oroszországnak

Hirdetés

A szankcióknak az orosz gazdaságra gyakorolt destabilizáló hatása túlértékelt, és pozitív fejleményekké alakulhat – jelentette pénteken az RBK című üzleti napilap közgazdászokra és tisztviselőkre hivatkozva.

A jelentés szerint az orosz GDP csökkenése júliusban lassult, ami arra késztette az elemzőket, hogy felülvizsgálják a korábbi borús előrejelzéseket.

A gazdaságfejlesztési minisztérium adatai szerint július végén a GDP csökkenése mindössze 1,1% volt a tavalyi év azonos időszakához képest. Márciusban, a súlyos nyugati szankciók bevezetése után az elemzők a GDP 23%-os csökkenésére figyelmeztettek az idén, de hat hónappal később a legtöbb előrejelzés szerint a GDP valószínűleg nem fog 4%-nál nagyobb mértékben visszaesni, sőt Andrej Belouszov miniszterelnök-helyettes szerint “valahol 2% körül lesz”.

“AZT LÁTJUK, HOGY A SOKK, AMELY MÁRCIUSBAN ÉS ÁPRILISBAN A MAGASABB ÁRAKKAL JÁRT EGYÜTT, FOKOZATOSAN ELMÚLIK. NAGYOBB MÉRTÉKBEN ÉRINTI AZ ÉLELMISZERIPARI TERMÉKEKET, KISEBB MÉRTÉKBEN A NEM ÉLELMISZERIPARI TERMÉKEKET. DE A KERESLET MINDKÉT ESETBEN FOKOZATOSAN KEZD ÚJRA ÉLÉNKÜLNI” – MONDTA BELOUSOV A HÉTEN TARTOTT KORMÁNYÜLÉSEN.

Elemzők megjegyzik, hogy a gazdaságot egyre inkább támogatja a viszonylag erős fogyasztói kereslet, valamint az ipar és a beruházások élénkülése.

Hirdetés

“A fokozatos javulás tendenciáját látjuk: egyes ágazatokban lassul a visszaesés, például a fogyasztói keresletben, más ágazatokban pedig növekedés tapasztalható, leginkább az építőiparban” – magyarázta Sofia Donets, a Renaissance Capital Oroszországért és a FÁK-ért felelős vezető közgazdásza.

Az ipari termelési adatok szintén “kellemes meglepetést” jelentettek, júliusban a feldolgozóipar 2,3%-os növekedésének köszönhetően csak 0,5%-kal csökkentek az előző év azonos időszakához képest – közölték a Renaissance Capital közgazdászai augusztus 25-i jelentésükben.

Az állóeszköz-beruházásokra vonatkozó adatok is sokkal jobbak voltak a vártnál, a beruházások reálértéken 4,1%-kal, nominálisan pedig 21,2%-kal nőttek a gazdaságfejlesztési minisztérium szerint, mivel a vállalkozások a szankciók ellenére igyekeznek befejezni a beruházási programokat.

Ráadásul Oroszországban dezinflációs tendencia figyelhető meg a fogyasztói árak tavaszi hirtelen megugrása után. Csak az elmúlt héten az árak 0,16%-kal csökkentek (augusztus eleje óta 0,54%-kal).

Hirdetés

Emellett pozitív tendenciák figyelhetők meg a munkaerőpiacon: az átlagos reálbérek csökkenése júniusban lelassult (3,2% a májusi 6,1%-ról), a munkanélküliség pedig júliusban már harmadik hónapja történelmi szintre csökkent.

Anton Tabah, az Expert RA hitelminősítő ügynökség vezető közgazdásza szerint a jelenlegi helyzet “mérsékelt rövid távú optimizmusra” ad okot, hogy az ország GDP-je nem fog visszaesni a jelenlegi szintről.

Alekszandr Sirov, az Orosz Tudományos Akadémia Gazdasági Előrejelzési Intézetének munkatársa azonban arra figyelmeztet, hogy a pozitív statisztikák nem vezethetnek “sikerélményhez”, mivel Oroszország még mindig egy hosszan tartó válság kellős közepén van, és folyamatosan intézkedéseket kell hoznia gazdasága támogatására.

orosz hírek

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!