Tech

Botrány a Johnson & Johnsonnál

Hirdetés

Nagyot zuhant a Johnson & Johnson árfolyama a tegnapi amerikai kereskedésben, miután a Reuters megszellőztette, hogy a cégnek évtizedeken keresztül tudomása lehetett arról, hogy a babahintőpora azbeszttel szennyezett, de ezt titkolta a nyilvánosság és a hatóságok előtt is.

A cég tagad és azt állítja, hogy a botrány mögött valójában pénzügyi haszon reménye áll.

A Reuters elmondása szerint a vállalat belső feljegyzéseiből és más dokumentumokból is arra lehet következtetni, hogy a cég tudatában volt annak, hogy egy kis mennyiségű azbesztet tartalmaztak a termékei az 1971-es év elején, de ezt nem jelezték sem a szabályozó hatóságok, sem pedig a nyilvánosság felé. Ami azért érdekes, mert az azbeszt egy hírhedt karcinogén és daganatos megbetegedéseket okozhat.

A hírre 10 százalékot zuhant a pénteki kereskedésben a Johnson & Johnson árfolyama (amire 16 éves nem volt példa) és volt elemző, aki le is minősítette a részvényeket arra hivatkozva, hogy ez a botrány hatalmas károkat okoz a több évtizede építgetett márkanévnek.

A dokumentumokból kiderül, hogy a cégen belül a vezetők, tudósok, ügyvédek igenis aggódtak a termék miatt. De tagadtak mindent, amíg meg nem kellett osztaniuk több ezernyi dokumentumot ügyvédekkel, amikor 11700 felperes azzal gyanúsította a céget, hogy rákot okozott a termék.

Hirdetés

A Johnson & Johnson kommentárja szerint a Reuters cikke egyoldalú, téves és felbujtó volt és nem emlékezik meg arról, hogy a szabályozók és a független laboratóriumok által végzett több ezer teszt azbesztmentességet mutatott. Arról sem ír a Reuters, hogy a cég évtizedeken keresztül együttműködött a hatóságokkal és mindig a legfejlettebb tesztelési technológiákat használta. A Johnson & Johnson médiakapcsolatokért felelős vezetője szerint a felperesek jogi képviselői pénzügyi nyereség céljából eltorzították a múltbéli dokumentumokat. Határozottan tagadja a cég, hogy a termék biztonságával kapcsolatos bármilyen információt tudott vagy elrejtett volna.

1976-ban a Johnson & Johnson azt közölte az amerikai élelmiszer-és gyógyszeripari hatósággal, hogy 1972 decembere és 1973 októbere között végzett tesztek során nem találtak azbesztet a hintőporukban, viszont különböző független laborok három alkalommal jelentették a veszélyes anyag jelenlétét 1972 és 1975 végzett tesztek során, és egy alkalommal „elég nagy” mennyiségről beszéltek.

https://maivilag.com/2017/10/417-millio-dollarra-buntettek-a-johnson-johnson-t-a-babahintopora-miatt-mert-bebizonyosodott-hogy-rakot-okoz/

(Marketwatch)

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!