Világ

Észak-Korea brutális lépésre szánta el magát

Hirdetés

Észak-Korea Dél-Hamgjong tartományában mintegy 40, Csagang tartományban pedig további 20 embert tartóztattak le, állítottak bíróság elé és ítéltek kényszermunkára az uzsoratörvény megsértése miatt.

A phenjani vezetés idén februárban fogadta el és vezette be az ország uzsoratörvényét, és már javában zajlik a nagyszabású razzia a szabályzat betartása kapcsán – tudta meg a Daily NK.

Több észak-koreai forrás szerint március óta már mintegy 60 embert büntettek meg magánkölcsönzési tevékenységért Dél-Hamgjong és Csagang tartományokban. A kemény fellépésre azt követően került sor, hogy a Legfelsőbb Népi Gyűlés 14. Állandó Bizottságának 24. plenáris ülése februárban hatályba léptette a hiteltörvényt.

A Daily NK-nak nyilatkozó egyik forrás azt is elmondta, hogy a Szociális Biztonsági Minisztérium tartományi kirendeltsége„a tartományi pártbizottság legnagyobb sikereként jelentette a törvény megsértése miatti 40 ember letartóztatását, bírósági elítélését és kényszermunkatáborba küldését”. 

A Szociális Biztonsági Minisztérium tartományi kirendeltsége október 9-én díjátadó ünnepséget rendezett a pártalapítás napja alkalmából Csagang tartományban. Ezen a minisztérium – díjakat és elismeréseket osztva – gratulált a rendőröknek, hogy sikerült 20 embert letartóztatniuk, akiket szintén kényszermunkára ítéltek, vagyonuk pedig az állam elkobozta.

Hirdetés

A LETARTÓZTATÁSOK AZT SUGALLJÁK, HOGY AZ ÁLLAM BRUTÁLISAN SZIGORÍTOTTA A MAGÁNKÖLCSÖNZÉSSEL KAPCSOLATOS BÜNTETŐJOGI SZANKCIÓKAT.

„A COVID-19 idején sokan épphogy megéltek a donju-któl kapott kölcsönökből, vagy abból, hogy zálogházakban zálogosították el a vagyonukat” – nyilatkozta egy dél-hamgjongi forrás, aki az észak-koreai gazdag vállalkozókra utaló kifejezést használta. „Amikor az embereket az éhhalál fenyegette, mert a határok hirtelen lezárása után (még 2020 januárjában) a piaci árak naponta emelkedtek, a magánkölcsönzők voltak az egyetlenek, akiktől pénzt tudtak kölcsönkérni”.

Sok észak-koreainak komoly kétségei vannak a kormányuk pénzintézeteinek feddhetetlenségével kapcsolatban. Az ország 2009. novemberi valutareformja során sokan tapasztalták, hogy a nehezen megkeresett vagyon, amelyet az 1990-es évek közepén és végén gyűjtöttek össze, gyakorlatilag értéktelenné vált.

„Ezt a problémát nem lehet úgy megoldani, hogy átnevelő táborokba küldjük az embereket. Először is el kell törölni a lakosság bizalmatlanságát az állami pénzügyi intézményekkel szemben, és vissza kell szerezni a bizalmat” – állította a Csagang tartományi forrás.

„A kormány politikája szerint az emberek vehetnek fel kölcsönt az állami bankoktól, de csak miután létrehozták a saját bankkönyvüket, de amikor ugyanezek a bankok nem adnak kölcsönt olyan embereknek, akiknek nincs fedezetük, vagy akiknek gyorsan csak egy kis pénzre van szükségük, az emberek csak úgy tudnak életben maradni, hogy magas kamatra vesznek fel pénzt magánhitelezőktől.”

Hirdetés

Eközben Dél-Hamgjong tartományban és Csagang tartományban mintegy 10 rendőrtisztet bocsátottak el az állásaikból, miután kenőpénzt fogadtak el magán uzsorásoktól azért, hogy előre figyelmeztessék őket a közelgő megszorításokra.

Origo

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!