Kultúra

Globális internetcenzúráért könyörög a világ kormányainak Mark Zuckerberg

Hirdetés

Az internet törvényi szabályozására és a „megosztó témák” cenzúrázására kérte a kormányokat Mark Zuckerberg, a Facebook közösségi oldal alapítója és vezetője, a világ legbefolyásosabb cenzora (ha úgy tetszik, maga a globális Nagy Testvér), a The Washington Postban megjelent nyílt levelében.

A 35 éves Zuckerberg szerint a kártékony tartalmak ellenőrzése és kiszűrése túlságosan is nagy felelősséggel járó feladat ahhoz, hogy ezt egyedül a Facebook végezze el.

Hozzá kell tenni, hogy az USA-ban is szélsőségesen liberálisnak számító Dél-Kaliforniában élő zsidó Zuckerbergnek a politikai paletta középtől jobbra lévő szelete kártékonynak minősül.

Zuckerberg, aki jelenleg a Facebook 28,2 százalékának tulajdonosa, nemcsak a „kártékony tartalmakat” (homoszexuálisok, transzvesztiták, harmadik világból érkező migránsok, színes bőrűek extra védelmének biztosítása, stb.) kívánná törvényi úton ellenőrizni. Emellett további három területen tartja fontosnak, hogy a különböző kormányok törvényi szabályozást vezessenek be: a választások biztonságossága és tisztességessége, a magánélet sérthetetlensége és az adathordozhatóság terén. A tech szektor multinacionális vállalatainak adóelkerülési praktikáit nem kívánja ellenőriztetni.

„A törvényhozók gyakran mondogatják nekem, hogy túlságosan nagy a hatalmunk a szólásszabadság befolyásolásában, és ebben egyet is értek velük” – fogalmazott a nyílt levélben. Hozzátette: a vállalat létrehozott egy önálló testületet, amelynél a felhasználók előterjeszthetik panaszaikat és vitathatják a közösségi portál vezetőinek és működtetőinek egy-egy tartalom törlésére vonatkozó döntéseit.

Hirdetés

Saját tapasztalatunk alapján elmondhatjuk, hogy ezek a fellebbviteli fórumok annyit érnek, mint halottnak a csók. Ugyanazokkal az alulfizetett, előítéletes cenzorokkal ellenőrizteti újra ugyanazokat a tartalmakat, amiket első körben már letiltottak. Az eredmény persze ugyanaz.

A milliárdos zsidó megfogalmazott egy sor olyan szabályt is, amelyet szerinte valamennyi tech cégnek be kellene tartania, mert ha ezeket valamennyi internetes portálon tiszteletben tartják, akkor jóval könnyebbé válik az egyébként rendkívül gyorsan terjedő „káros tartalmak” kiszűrése. Ami szerinte káros, az nagyjából a jobboldali-konzervatív eszme- és erkölcsrendszer, de nyilván ezt most itt nem hangoztatta.

Zuckerberg szerint az új szabályokat valamennyi közösségi oldalnak el kell fogadnia, a szabályok betartását pedig – látszat kedvéért – külső testületre, vagy szervezetre kell bízni, ami valószínűleg teljesen össze lenne fonódva ugyanazokkal az érdekcsoportokkal, amihez ő is tartozik.

Javasolta, hogy valamennyi nagy tech vállalat háromhavonta hozzon nyilvánosságra úgynevezett átláthatósági jelentést, csatolva hozzá pénzügyi jelentést is. Az erőteljesebb törvények szerinte világszerte védelmet nyújtanának a „választások tisztaságának biztosításához”, már csak azért is, mert a portálok által betartott szabályok lehetővé tennék „a politikai szereplők azonosítását is”. Nem mellesleg jelenleg a világ választásaiba leginkább és legaktívabban beavatkozó entitás maga a Facebook a folyamatos cenzúrával, amit az általuk minduntalan hivatkozott, néhány soros „közösségi alapelvek” alapján végeznek, a legszélsőségesebb, vadliberális szellemben.

Zuckerberg olyan törvényeket sürgetett, amelyek nemcsak politikusokra és választásokra lennének érvényesek, hanem „megosztó témákra” is. A törvényeket szerinte nem csupán választási és kampányidőszakokban kell alkalmazni, hanem ezeken kívül is, a politikai kampányok idején pedig új és széles körben érvényes szabályok szerint kell ellenőrizni a közösségi média adatainak felhasználását.

Hirdetés

Szóval:  az emberek utáni kémkedésből, adataikkal való sáfárkodással kinyert pénz jól jön, de a felelősség már nem kell neki. És valószínűleg az is zavarja, hogy a Facebookon kívüli internetbe nem tud beletörölni (még!).

 

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!