Kultúra

Hihetetlen: 130 év után újabb részlet derült ki Hasfelmetsző Jack ügyéről

Hirdetés

Szakértők egy csoportja azokat a leveleket elemezte, melyeket a hírhedt gyilkos a rendőrségnek, egyes köztisztviselőknek és a sajtónak küldött el.

Hasfelmetsző Jack 1888-1891 között legalább öt gyilkosságot követett el London Whitechapel nevű nyomornegyedben. Az állítólagos gyilkos több levelet is küldött a rendőrségnek, különböző köztisztviselőknek illetve bizonyos lapoknak.

A Digital Scholarship in the Humanities folyóiratban megjelent új tanulmány szerint két korai üzenetet ugyanaz a személy írt meg – számol be az IFLScience. A szakértők korábban azt feltételezték, hogy a leveleket valójában a londoni Central News Agency egyik újságírója küldte, hogy növelje az eladást.

Andrea Nini törvényszéki nyelvész Hasfelmetsző Jack két legismertebb levelére, az 1888. szeptember 27-én írt „Kedves Főnök”-levélre, valamint a négy nappal későbbi „Pimasz Jack”-levélre koncentrált.

Mivel mindkét üzenetet publikálás előtt továbbították a rendőrségnek, nem valószínű, hogy a szerző egy újságíró volt.

Hirdetés

A Manchesteri Egyetem csapata emellett 209, a Hasfelmetsző ügyéhez köthető levelet és képeslapot is megvizsgált. A szakértők két olyan üzenetet is találtak, melyekben azonos nyelvtani és szókincsbeli tendenciák bukkannak fel. Hasonló összehasonlító módszerrel sikerült Theodore J. Kaczynskit, a levélbombáiról elhíresült terroristát is elkapni. Akkor a szakértők a Unabomber Kiáltványt elemezték.

Bár az új vizsgálattal nem sikerült felfedni a gyilkos kilétét, a nyelvészek így is össze tudták kötni az első két levelet egy harmadikkal, a „Moáb és Midián”-nal. A szakértő régóta úgy vélték, hogy ezt az üzenetet a Central News Agency egyik munkatársa készítette, ugyanis az eredeti levelet nem juttatták el a rendőrségre.

A különböző lapok és a hatóságok még több mint 10 évvel az első gyilkosság után is kaptak üzeneteket. Kizárható, hogy ezeket mind a gyilkos írta.

Nini kiemelte, vizsgálatuk nem tökéletes, mivel a levelek nem elég hosszúak ahhoz, hogy egyértelműen azonosíthassák velük a különböző szerzőket. Ennek ellenére az elemzés eredményei az álhírek korában kifejezetten hasznosak lehetnek.

forrás: 24.hu

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!