Gazdaság

Jön az azonnali utalási rendszer – mégis rosszul járhatunk

Hirdetés

Hamarosan 5 másodpercen belül küldhetünk és fogadhatunk pénzt az év minden egyes napján az azonnali fizetési rendszer elindulásával. Az AFR hatalmas előrelépés lehetne a fizetések terén is, hiszen akár egy emailcím vagy telefonszám megadásával is kifizethetjük például a fodrászt átutalással.

Ugyanakkor a jelenlegi átutalási díjak sokakat eltántoríthatnak az AFR használatától.

A Bank360.hu megvizsgálta, mennyibe kerülnek most az átutalások a bankoknál és hogyan olcsósíthatunk ezen.

Nem vitás: nagyon hamar elgáncsolhatja a készpénzmentes fizetéssel kapcsolatos törekvéseket, ha a felhasználó azt látja, hogy az azonnali fizetési rendszeren végzett – egyébként gyors és kényelmes – több tucat fizetése után a bank minden egyes átutalásért levonta az átutalás díját, akár havonta több ezer forintot is. Egy ilyen eset után szinte nincs olyan, aki ne térne vissza a havonta kétszer ingyenesen felvehető készpénzhez vagy bankkártyás fizetéshez.

Márpedig a Bank360.hu információi szerint egyelőre ketyegni fog az átutalás díja. Az persze bankonként és számlacsomagonként eltérő, hogy kinek mennyibe kerül egy-egy átutalás, hiszen ezt rengeteg tényező befolyásolja, mint például a választott számlacsomag, a számlára érkező havi munkabér jóváírás és a számlahasználati szokásaink vagy éppen az, hogy a bankon belülre vagy kívülre utalunk.

Hirdetés

A szakportál Privátbankár számára készített kimutatása szerint a vizsgált 8 banknál jelenleg nagy eltérések vannak abban, hogyan és mi alapján szedik a díjakat. Léteznek olyan konstrukciók, amelyeknél fix díj, plusz a tranzakció értékének valahány százaléka kerül felszámításra utalásonként, máshol csak a tranzakciós érték arányában számolják fel a díjat.

A Bank360.hu azt vizsgálta, hogy egy egyszeri, bankon kívül 20 000, 50 000 és 100 000 forintos átutalás esetén a vizsgált bankszámláknál mekkora díjjal számolhatunk 200 000 forintos havi nettó jövedelem érkeztetése mellett. Mint ismert, a bankok tavaly óta nem számítják fel a tranzakciós illetéket a 20 000 forint vagy az alatti összegű utalásokra, illetve nagyobb összegeknél erre az összegrészre.

Ahogy a szakportál gyűjtéséből is kiderül, 50 000 forintot 90 forintért, de akár 459 forintért is elutalhatunk, ami hatalmas különbség. Ugyanakkor az is kiderül: van olyan bank, ahol a kisösszegű, 20 000 forint alatti tételeket díjmentesen is rendezhetjük majd az azonnali fizetési rendszeren keresztül is.

A Bank360.hu mindeközben arról értesült, hogy egyes bankok az azonnali fizetési rendszerre szabott bankszámlacsomagokkal indulnak el hamarosan, illetve felülvizsgálják a meglévőket és az AFR-hez igazítják a struktúrát.

Ez a szakportál szerint jelenti például a moduláris számlák elterjedését, azaz például fix havidíjért cserébe a meglévő számlánkról korlátlan számú díjmentes bankon belüli és kívüli eseti átutalást indíthatunk majd. Érkezhetnek teljesen új számlacsomagok is, amelyek a digitális bankolásra helyezhetik a fókuszt, ebbe foglalva az elektronikus fizetést is, és amennyiben így bankolunk, kedvezőbbek lesznek a díjaink. Ilyen csomagok egyébként már most találhatók a piacon a Bank360.hu lakossági bankszámla kalkulátora szerint.

Hirdetés

Ugyanakkor arra is felhívja a szakportál a figyelmet, hogy jelenleg is vannak olyan pénzküldési és fogadási lehetőségek, amelyek már most nyújtják azokat a szolgáltatásokat, amelyeket a bankok az AFR-segítségével nyújthatnak, ráadásul teljesen díjmentesek és neobankon belül azonnal teljesülnek: ilyen szolgáltatást nyújt például a Magyarországon is igen népszerű Revolut.

 

Forrás: Privátbankkár

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!