Európa

Juncker leköszönt, de még előtte nosztalgiázott egyet

Hirdetés

Vive l’Europe – éljen Európa: ezzel búcsúzott az Európai Parlamenttől Jean-Claude Juncker, aki korábban diktátornak nevezte Orbán Viktort.

Miért nem sikerült ezt a lelkesedést megosztania olyan államokkal mint Nagy-Britannia, Lengyelország vagy Magyarország? Ez volt a hamburgi Der Spiegel első kérdése az Európai Bizottság távozó elnökéhez.

„1982 óta veszek részt az európai ügyekben – válaszolta a 2014-es kinevezése előtt 18 évig luxemburgi miniszterelnökként, pénzügyminiszterként dolgozó politikus. – A britek álláspontja kezdettől fogva az volt, hogy nekünk a gazdasági unió kell, a politikairól szó sem lehet, ezért engem nem lepett meg annyira a Brexit népszavazás eredménye. Amikor Cameron brit miniszterelnök először beszélt nekem arról, hogy népszavazást tervez az uniós tagságról, akkor egyből azt mondtam neki, hogy el fogja azt veszíteni.”

Junckert kérdezték arról a korábbi kijelentéséről is, amelyben „buta nacionalizmust” említett. Kiemelte, a populista pártoknak ugyan nem sikerült áttörniük az európai választásokon, mégsem lehet megnyugodni, mivel sok nagy párt átveszi a populisták programját. „De hiába futnak így a választópolgárok után, ők az eredetire szavaznak, és nem a másolatra” – válaszolta Juncker.

Der Spiegel nem tette fel a kézenfekvő kérdést: vajon miért népszerűek ezek a populista pártok? Miért veszítenek szavazókat a hagyományos nagy pártok Európában? Juncker azonban beszél egy gyakori populista bírálatról, amelyet vele szemben fogalmaztak meg, hogy Európai Egyesült Államokat akar.

Hirdetés

„Én soha nem beszéltem az Európai Egyesült Államokról! Senki nem akar egységes államot! Európában nem lehetséges olyan olvasztótégely, mint az Egyesült Államokban” – zárta rövidre a politikus.

A kérdés azonban messze nem ilyen egyszerű.

„Amikor Trumppal a Fehér Házban tárgyaltam, akkor elkezdte felsorolni, hány európai vezető járt már ott előttem: a német kancellár, a francia elnök stb. Mire azt mondtam neki: rossz emberekkel tárgyalt, mert kereskedelmi ügyekben az Európai Unió bizottsága az illetékes! Ez meglepte őt, de ezt mondta: önnel szeretnék megállapodni. Mire azt válaszoltam neki: ha velem állapodik meg, akkor az Európai Unióval köt megállapodást.” Így emlékezett vissza arra a sikeres tárgyalásra Jean-Claude Juncker, amellyel elhárította a kereskedelmi háborút az Európai Unió feje felől. Trump ugyanis azt nehezményezte, hogy túlságosan sok a Mercedes és a BMW New Yorkban, miközben túl kevés az amerikai autó Európában. Juncker tudta, hogyan lágyíthatja meg Trump szívét: magával vitt egy fotót Luxemburg amerikai katonai temetőjéről. Ott van ugyanis eltemetve az amerikaiak legendás tábornoka, George Patton, akinek nagy szerepe volt Európa felszabadításában. Trump sokra becsüli őt, Juncker pedig tudott erről, és felkészült a tárgyalások emberi oldalára is.

Ezért is csókolózott össze olyan politikusokkal mint Erdogan török elnök vagy Vlagyimir Putyin. „

Európának biztosan nem ártottam azzal, hogy összecsókolóztam Putyin elnökkel” – mondta Juncker.

Hirdetés

Miért nevezte Orbán Viktor miniszterelnököt diktátornak? „Mindig diktátornak neveztem, csak épp akkor ott volt a mikrofon is – mondta erre.

Der Spiegel rákérdezett arra is, hogy Juncker túl sokat iszik. Juncker erre nem válaszolt, annyit azonban elmondott: „Ez a feltevés jobban sérti a családomat, mint engem.”

Egy nő lesz az utóda, Ursula von der Leyen, aki szeretné, ha ugyanannyi nő lenne a brüsszeli bizottságban, mint férfi. Mit vár ettől? – szólt az utolsó kérdés. „Én is növeltem a nők arányát a fontos posztokon. Örülök, hogy egyre több nő vesz részt az európai politikában. Ugyanakkor nem hiszem, hogy önmagában ettől megjavulna a helyzet Európában” – válaszolta Jean Claude Juncker a hamburgi Der Spiegel tudósítójának.

Forrás: hvg

Hirdetés

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!