Világ

Leleplezték a piszkos vagyont: Trump már 8 évesen is dollármilliomos volt

Hirdetés

Donald Trump elnökválasztási kampányának egyik fő vonala volt az üzletember pénzügyi sikereinek hangsúlyozása.

Választói mélységesen hittek abban, hogy a dollármilliomos Trump Amerikát is legalább akkora sikerre viszi majd, mint saját üzleteit – amelyekhez állítása szerint a kezdetekben csupán egy „aprócska” kölcsönt (1 millió dollárt) kapott édesapjától, Fred Trumptól.

A sztorival csak két aprócska bökkenő van:

1. Trump nem saját erejéből vitte „sikerre” vállalkozásait – ugyanis jóval többet kapott kezdőtőkének, mint 1 millió dollár. Egészen pontosan 413 milliót.( És ha szigorúan csak azt a kölcsönt nézzük, amennyit a vállalkozásához kapott, akkor is 60, 7 millió dollárról beszélünk.)

2. Ráadásul még ebből az összegből sem tudta megfelelően menedzselni a dolgokat: cégei ellen hat alkalommal is csődeljárás indult. ( 1995-ben például 900 millió dolláros veszteséget könyveltek el a cégei.)

Hirdetés

Már régóta foglalkoztatja az embereket, hogy Trumpnak pontosan mennyi pénze van, ugyanis ő gyakran henceg azzal hogy NAGYON SOK. A Forbes magazin ugyan 2017-ben megírta, hogy a leggazdagabb emberek listáján 92 helyet csúszott vissza, amikor vagyona 3,1 milliárd dollárra csökkent, ám korábban hiába próbálták megtudni, hogyan is áll az elnök, hivatalos választ nem kaptak. 1984-ben például behazudta magát a leggazdagabb 400 ember közé. Ő maga hívta fel a lapot, John Barron néven mutatkozott be, egy erősebb New York-i akcentussal beszélt, mint egyébként, de a hangfelvételekről később kiderült, hogy az állítólagos John Barron nem más, mint Donald Trump. Álnevét pedig arra használta, hogy valódi vagyona helyett több, mint tízszeres összeget mondjon. Adóbevallásait és pénzügyeit évtizedeken keresztül nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni.

New York Times újságírói, David Barstow, Suzanne Craig és Russ Buettner az utóbbi hetekben átrágták magukat a Trump családhoz kötődő adóbevallásokon, pénzügyi jelentéseken és bankszámla-kivonatokon és valami egészen érdekes dologra bukkantak. A mesés vagyon, amelyet Fred Trump Donald J. Trumpra (és testvéreire) hagyott, adókerüléssel duzzadt ilyen hatalmasra.

Fred Trump ugyanis valóban mesésen gazdag volt, már az 1990-es években hat év alatt (mai árfolyamon) 200 millió dollár személyes jövedelme származott ingatlanjaiból. Szédületes vagyonát pedig a lehető legváltozatosabb módokon adta át gyerekeinek. A kis Donald már hároméves korára 200 ezer dollárnak megfelelő juttatást kapott Fred Trump cégbirodalmából, és 8 éves korára dollármilliomos lett. Trump később évtizedeken át volt Fred fizetett alkalmazottja, persze csak papíron: ingatlankezelői, bankári, tanácsadói pozíciókat is betöltött apja vállalkozásaiban.

Az apa folyamatos kölcsönökkel látta el fiát, három vagyonkezelői alap kedvezményezettjévé tette, emellett pedig ő fizette a kocsiját, a beosztottjait, valamint az első manhattani irodáit és azok felújítását is. Trump még az apja épületeiben lévő mosodák bevételét is megkapta. ( Elnöki beszédeiben egyébként gyakran emlegette azt a bizonyos „aprócska kölcsönt”, amit később visszafizetett – de mint kiderült, sosem adta vissza az összeget apjának.)

Az ok tehát, amiért amerikaiak milliói hittek Trumpban (és rá szavaztak), azaz hogy a „nulláról” egy egész birodalmat fel tud építeni, egy hatalmas lufinak bizonyult – az ingatlanoktól kezdve a pénzig mindent az apjától kapott. (Például egy 10 ezer dolláros csekket karácsonyra.) És még csak nem is használta okosan: amennyiben ugyanis a 80-as években betette volna a teljes vagyonát egy amerikai indexkövető részvényalapba, mint ahogyan azt sokan meg is tették, ma négyszer akkora vagyona lehetne.

Hirdetés

A NYT szerint Fred Trump bőkezű atyai jótékonykodásának legfőbb oka az adóelkerülés volt: az apa az ajándékozási és örökösödési adók kijátszásával akarta gyerekeire hagyni vagyonát. Ez olyannyira jól sikerült, hogy a lap szerint Fred és felesége, Mary több mint 1 milliárd dollárt hagyott Donald Trumpra és testvéreire, ami után összesen 52,2 millió dollárnyi adót kellett fizetniük a gyerekeknek (míg amennyiben betartották volna a törvényt és nem kerülőutakat választanak, 550 milliót adóztak volna).

A lap nem állítja egyértelműen, hogy adócsalás történt, ugyanis kétségtelen, hogy Fred Trump zseniálisan lepapírozta a pénzügyeit. Csupán annyit közölnek, hogy megkérdeztek a dokumentumokról adójogi szakértőket, akik ezeket a módszereket „tisztességtelennek”, néhányan pedig jó eséllyel „illegálisnak” nevezték. De vannak olyan esetek is, amelyek már inkább beleillenek az adóelkerülés kategóriájába: például, amikor céget alapítottak arra, hogy Fred Trump vállalatainak beszerzéseit túlárazva, az adózást megkerülve folyassák ki a pénzt a vállalatból. Vagy, amikor az ingatlanjaik értékének alulbecslésével variáltak: Trump és testvérei 41,4 millió dolláros könyvelt értéken vették át az idős Fred maradék ingatlanjait, amiket később 16-szoros áron értékesítettek.

Trump ügyvédje egyébként azóta reagált a cikkre, mint mondta, a NYT állításai „száz százalékig hamisak”, a cikk pedig csupán egy „félrevezető támadás”.

 

Hirdetés
Hirdetés

 

Forrás: zoom/twitter

www.nytimes.com

 

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!