Európa

Kemény leszámolás indult Ukrajnában

Hirdetés

Az ukrán oligarchák, akik egykor az ország politikai és gazdasági életének irányítói voltak, de a háború óta példátlan leszámolási hullám indult velük szemben. Az ukrajnai háború, a gazdasági visszaesés és a korrupcióellenes reformhullám együttesen csökkentette befolyásukat és vagyonukat. Sorra tartóztatják le az egykor befolyásos milliárdosokat, mások egyszerűen kiszorulnak a gazdasági életből.

A televízió, amely egykor az oligarchák hatékony eszköze volt a közvélemény formálására és a kormányzati döntések befolyásolására, a háborús műsorszolgáltatási szabályok miatt, amelyek előírják a közös hírtartalmakat, egyre inkább veszít a hatalmából. Ez arra késztetett néhány oligarchát, például Rinat Ahmetovot, az ország leggazdagabb emberét, hogy lemondjon a televíziós engedélyekről vagy eladja médiaérdekeltségeit – kezdi cikkét az ukrán oligarchák hanyatlásáról a Financial Times.

A háborúnak a gazdaságra gyakorolt hatása, valamint a hadiállapotban biztosított kivételes állami hatáskörök jelentősen csökkentették a mágnások politikai befolyását. Sokan hatalmas veszteségeket szenvedtek el, mivel az orosz erők lerombolták gyáraikat, ami a Krím és Kelet-Ukrajna 2014-es megszállásával kezdődött.

Igor Kolomojszkij, egy nagyhatalmú oligarcha és volt kormányzó megtestesíti ezt a hanyatlást. Szeptemberi letartóztatása sikkasztás gyanújával mérföldkövet jelentett Ukrajna korrupcióellenes erőfeszítéseiben. Az oligarchák nemcsak hatalmas papírvagyonokat veszítettek, hanem a változó politikai dinamika rossz oldalán is találták magukat. Mivel a hatalom Zelenszkij elnök és a népi fegyveres erők kezében összpontosul, az oligarchák befolyása a parlamentben csökkent.

Az Európai Bizottság nemrégiben tett ajánlása az Ukrajnával folytatandó uniós csatlakozási tárgyalások megkezdéséről tükrözi, hogy az ország előrelépett az oligarchák hatalmának csökkentése terén. Egyesek azonban továbbra is szkeptikusak, és megkérdőjelezik, hogy Ukrajna képes-e hatékonyan üldözni a korrupt mágnásokat és visszaszerezni az évtizedek alatt ellopott közvagyont.

Hirdetés

AZ OLIGARCHÁK VAGYONÁNAK CSÖKKENÉSE JÓL LÁTHATÓ A FORBES GAZDAGLISTÁJÁN, AHOL A 20 LEGGAZDAGABB MILLIÁRDOS EGYÜTTES VAGYONA A FELÉRE, 22 MILLIÁRD DOLLÁRRA CSÖKKENT OROSZORSZÁG INVÁZIÓJA ÓTA.

Például Ahmetov vagyona – aki még mindig Ukrajna leggazdagabbja – több mint 13 milliárd dollárról 4,4 milliárd dollárra zsugorodott.

A háború ösztönözte a korrupcióellenes reformokat, de az oligarchák lehetséges utódai miatt még sokan aggódnak. Míg egyesek szerint a vagyonosok politikai befolyásának hanyatlása visszafordíthatatlan, mások arra figyelmeztetnek, hogy új generáció nevelkedhet ki a háborús időkben, és mások befolyása növekedik majd, ezzel folytatva az eddigi körforgást.

Az oligarchák végső bukását azonban az USA, az EU és az IMF által a Volodomir Zelenszkij elnökre helyezett nyomás is megpecsételheti: a korrupció megfékezése érdekében megkövetelt intézkedések miatt jogállamisági reformokat is végrehajtanak az országban. Ráadásul a közvélemény igazságszolgáltatás iránti igénye további kézzelfogható eredményeket követel meg Zelenszkijtől, aki így sorra indítja a büntetőjogi eljárásokat a korrupt vagyonosok, állami tisztviselők ellen.

Forrás:

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!