Itthon

Megtudtuk: ez lesz Orbán Viktor fegyvere Brüsszel ellen

Hirdetés

Magyarország „alkotmányos identitását” jelenti majd a hetedik, kötelező kvótaellenes alkotmánymódosítás. Ezt viheti a hátizsákjában Orbán Viktor Brüsszelbe június 28-án az uniós csúcsra. Ez lesz a miniszterelnök fegyvere, onnantól kezdve minden EU-javaslatra az lehet a válasza: ő nem mehet szembe a magyar alkotmánnyal, és minden, a kötelező kvótát célzó javaslat esetén vétóz, vagy nemmel szavaz.

Tavaly decemberben Orbán Viktor a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről üzent a Facebook-oldalán, amikor Brüsszelbe indult az uniós csúcsra, ahol a bevándorlás és migráció volt a központi téma. A miniszterelnök a videóüzenetében azt mondta, itt „viszem a hátizsákomban annak a 2,3 millió magyar embernek a véleményét, aki világossá tette, hogy nem kíván Soros-tervet és nem támogatja, hogy Brüsszel ilyen terveket hajtson végre”.

A következő EU-csúcs június 28-29-én lesz. Arra, hogy most mit visz a hátizsákjában Orbán Viktor az Európai Tanács ülésére, ahol a legégetőbb uniós kérdéseket vitatják meg, – első helyen a migrációt, de a biztonság-védelem is napirenden lesz -, az egyik kormányzati politikus reflexből azt mondta: „a kétharmados választási győzelmet, ez a legerősebb felhatalmazás, nem is kell más”. Egy másik kormányzati forrásunk viszont a kötelező kvótaellenes alkotmánymódosítás fontosságát ecsetelte.

Eszerint a kormányban úgy gondolják, hogy Magyarország „alkotmányos identitását” jelenti majd, ha az Országgyűlés megszavazza a 2016 októberi népszavazás eredményét: hogy csak a magyar parlament dönthessen arról, kiket fogadunk be. Így, ha a parlament elfogadja június végére a kötelező kvóta ellenes alkotmánymódosítást, ez lesz Orbán Viktor fegyvere Brüsszelben, amikor a migrációs, menekültügyi kérdésekről vitáznak vagy döntenek. Onnantól kezdve minden kötelező kvótás EU-javaslatra az lehet a válasza: ő nem mehet szembe a magyar alkotmánnyal – és vétóz, vagy nemmel szavaz.

Ráadásul egyre inkább úgy tűnik, hogy az idő is Orbán Viktornak dolgozik.
Az unió új migrációs felvetésének a legkényesebb pontja, hogy egy újabb, váratlanul nagy menekülthullám esetén a menedékkérők ügyének elbírálása megoszlana az összes tagállam között. Konszenzusra a kerdésben nincs sok esély. A kvótaellenes álláspontot azonban egyre több EU-ország is nyíltan támogatja, a V4-ek mellett az osztrákok, a horvátok, a szlovének, a lettek is. De a menekültügyben az EU-ban nincs szükség konszenzusra, elegendő a minősített többség.

Hirdetés

Kérdés, hogy ezt sikerül-e elérni Orbánéknak. Mindenesetre már az osztrák kancellár is kimondta egy német lapinterjújában: ideje lenne a migránsok kötelező elosztásáról szóló vitát elfelejteni, az illegális bevándorlókat az EU külső határainál kell megállítani. Sebastian Kurz nem látja, hogy Ausztria a hozzájárulását adná a menekültkvótákhoz, különösen, ha nem veszik figyelembe a korábbi évek bevándorlását – mondta a Welt an Sonntagnak. Júliustól egyébként Ausztria látja el az EU soros elnöki tisztét. A hétvégén kiderült, hogy az Unió mostani elnöke, Bulgária is a menekültek önkéntes elosztását szorgalmazza a tagállamok között a kötelező kvóta helyett.

Forrás: atv

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!