EurópaVilág

Nem sikerült a merénylet Putyin ellen: célt tévesztettek

Hirdetés

Oroszországot az idén már háromszor büntették gazdasági szankciókkal, amitől azt várták, hogy nagyon visszaesik az ország gazdasága.

A terv egy jó ideig működött, aztán Donald Trump elnök betett a világgazdaságnak más háborúival. Így pedig a gyengülő rubelt felkarolta az emelkedő olajár. Bár a mostani modellre nem érdemes alapozni Vlagyimir Putyinéknak, egyelőre nem álltak földbe és rövid távon dagad a tárcájuk.

Augusztus végén a Szkripal-ügy – egy egykori brit-orosz kettős ügynök elleni vegyi fegyveres támadás, melyet az orosz titkosszolgálatok szerveztek meg és kiviteleztek – azt vonta maga után, hogy az Egyesült Államok és más nyugati ország szankciókat léptetettek érvénybe Moszkva ellen. Egyebek között megtiltják a kettős rendeltetésű elektronika, valamint az amerikai nemzetbiztonsággal kapcsolatos „érzékeny” eszközök és olajipari berendezések oroszországi szállítását. Ezen termékek korábban is minden konkrét esetben exportengedély-kötelesek voltak, viszont most teljesen elvágták ezt a kereskedelmet.

Az amerikai lépések ezzel együtt is húsba vágóak voltak az orosz gazdaságnak: nőtt a piaci bizalmatlanság az ország cégeivel szemben a piacokon, romlottak a befektetői kilátások is, mivel az évben már másodjára döntöttek orosz ipari cikkek tiltólistára tételéről Washingtonban. Így kockázatos lett az oroszokkal üzletelni, mert megjósolhatatlan, hogy mikor jön az Egyesült Államok újabb pofonja és az mit is fog érinteni. Az orosz pénz, a rubel ennek megfelelően esni kezdett, míg január és április között az 56-58 dolláros sávban mozgott, addigra szeptemberben már a 70 fölötti kurzust is megjárta.

Viszont ezzel az oroszok nagyon jól jártak: az Egyesült Államok ugyanis elkezdett másokat is büntetni, így Irán esetében az olajexportot büntették, ami nagyon is kapóra jött Moszkvának. Az olaj árát ugyanis dollárban denominálják, vagyis az értékvesztett hazai pénzen sok profitot realizálhattak.

Hirdetés

Az elmúlt hónapokban az olaj és a rubel árfolyama ismét ellentétes irányba mozdult. Így a növekvő olajár és a csökkenő rubel-szint újratöltötte a kormányzati kasszákat, és az ország hatalmas energiacsoportjai komoly profitot realizáltak.

Ebben az évben a Rosznyefty és a Lukoil piacirészesedése 56 illetve 39 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, felülmúlva ezzel a nyugati riválisok teljesítményét. A Rosznyefty, a világ legnagyobb olajtermelője örülhet a legjobban: a második negyedévhez képest az előző három hónapban közel 50 százalékos növekedést jelentett a kamat, adó, értékcsökkenés és amortizáció előtt.

Forrás: napi.hu

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!