Európa

Óva intették Svájcot a befagyasztott orosz vagyon elkobzásától

Hirdetés
Josef Ackermann, a Deutsche Bank korábbi vezetője óva intette Svájcot az uniós szankciók alapján befagyasztott orosz vagyon elkobzásától, mivel ez a lépés veszélyeztetné a svájci bankrendszerbe vetett befektetői bizalmat.

A Blick hírportálnak adott interjújában Ackermann az intézkedést “Pandora szelencéjének kinyitásához” hasonlította.

Szerinte Svájc elveszítheti globális pénzügyi központként betöltött státuszát, ha úgy dönt, hogy hivatalosan is felelősségre vonja az egyes orosz állampolgárokat a kormányuk tetteiért.

“AKKOR A JÖVŐBEN MÁS ORSZÁGOK ÁLLAMPOLGÁRAINAK IS FÉLNIÜK KELLENE ATTÓL, HOGY PÉNZT FEKTESSENEK BE SVÁJCBAN… EGY ILYEN ÜZENET PUSZTÍTÓ LENNE AZ ORSZÁG, MINT PÉNZÜGYI KÖZPONT SZÁMÁRA” – JELENTETTE KI A BANKÁR.

Véleménye szerint Svájcnak meg kell határoznia saját álláspontját a kérdésben, és nem szabad elsietni más nyugati országok lépéseinek lemásolását.

A Blick szerint jelenleg mintegy 7,5 milliárd svájci frank (7,9 milliárd dollár) értékű orosz vagyon van befagyasztva Svájcban, valamint 15 olyan ingatlan, amely orosz állampolgárok tulajdonában van.

Hirdetés

A svájci kormányra egyre nagyobb nemzetközi nyomás nehezedik, hogy a befagyasztott pénzeszközöket szabadítsa fel Ukrajna újjáépítésére. Svájc eddig nem tette ezt meg, mert nincs jogalapja az eljárásnak. Ackermann szerint azonban a Szövetségi Tanács nem zárta ki teljesen ezt a lépést.

A bankár elmondta, hogy a pénzeszközök jogszerű lefoglalásához a hatóságoknak bűnözőnek kellene minősíteniük a tulajdonosokat. Ackermann óvott egy ilyen lépéstől, megjegyezve, hogy az veszélyeztetné a jogállamiságot és a tulajdonjogokat.

A nyugati országok már jó ideje vitatják, hogy a befagyasztott orosz vagyontárgyakat elkobozzák Ukrajna újjáépítésének elősegítése érdekében. Médiajelentések szerint Merrick Garland amerikai igazságügyi miniszter a múlt héten bejelentette a befagyasztott orosz vagyon első átutalását Ukrajna megsegítésére. A szóban forgó pénzeszközök Konsztantyin Malofejev orosz üzletemberé volt.

Moszkva többször is figyelmeztetett az ilyen lépések ellen, mondván, hogy azok veszélyes precedenst teremthetnek a nemzetközi jogban. Vjacseszlav Vologyin, az orosz parlament alsóháza, az Állami Duma elnöke a múlt hónapban arra figyelmeztetett, hogy ha lefoglalják a vagyonát, Oroszországnak joga lesz megtorlásként elkobozni az országban tartott külföldi vagyont.

orosz hírek

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!