EurópaVilág

Putyin az Egyesült Államok szövetségesével tárgyal

Hirdetés

Vlagyimir Putyin orosz elnök és Mohammed bin Szalmán szaúdi trónörökös telefonbeszélgetésben tárgyalt a kétoldalú együttműködésről és a globális olajpiac stabilizálását célzó intézkedésekről – közölte hétfőn a Kreml.

A Kreml szerint „a kétoldalú együttműködés további fejlesztésének kérdései a politikai, kereskedelmi, gazdasági és energiaügyi területeken” tárgyaltak. A két vezető emellett „az OPEC Plus keretein belüli együttműködésről beszélt a világ olajpiacának stabilitásának biztosítása érdekében”.

Putyin és Mohamed herceg többször beszélt azóta, hogy Oroszország tavaly februárban megkezdte katonai hadműveletét Ukrajnában, és ezekre a felhívásokra Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok, a Királyság legközelebbi nemzetközi partnere közötti növekvő nézeteltérés közepette került sor.

Az elmúlt évben Rijád elmélyítette kapcsolatait Pekinggel, és kinyilvánította, hogy készen áll az olaj kínai jüanra való cseréjére, ami veszélyeztetné az amerikai dollárnak a világ domináns kőolaj valutájaként való pozícióját. 

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) de facto vezetőjeként Szaúd-Arábia tavaly júliusban tovább rontotta az Egyesült Államokat, amikor Mohammed herceg és Joe Biden amerikai elnök találkozóját követően megtagadta az olajkitermelés növelését. A növekedés egyidejűleg Bidennek is előnyös lett volna azáltal, hogy csökkentette volna a gázárakat az Egyesült Államokban a novemberi félidős választások előtt, és gyengítette volna az orosz gazdaságot az olajbevételek csökkentésével. 

Hirdetés

Ehelyett az OPEC és szövetségesei (a szervezet címében szereplő „plusz”-ot alkotó nemzetek, köztük Oroszország) októberben megállapodtak abban, hogy napi kétmillió hordóval csökkentik a kitermelést, ami a termelők javára stabilan tartotta az árakat.

Mivel Moszkva és Rijád egyaránt érdekelt kőolaj-nyereségük fenntartásában, az orosz olaj USA által támogatott árplafonja mindkét fővárosban potenciális bevételi fenyegetést jelent. Ezenkívül az OPEC tagjai attól tartanak, hogy az intézkedés a jövőben „globális ársapkává” válhat , ami tönkreteheti gazdaságukat.

Washington arra reagálva, hogy Szaúd-Arábia megtagadta a termelés fellendítését, azzal fenyegetőzött, hogy „nagyon megfontoltan” átértékeli kapcsolatát Rijáddal . A demokrata törvényhozók sürgették Bident, hogy állítsa le a fegyvereladásokat a Királyságnak, hacsak nem fordítja vissza az OPEC termeléscsökkentését, azzal vádolva a szaúdiakat, hogy „összebeszélnek” Oroszországgal.

russia today

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!