Putyin feltárta az ukrajnai offenzíva leállításának feltételeit
Az orosz elnök azt mondta török kollégájának, hogy a nacionalisták emberi pajzsként használják a civileket
Kijevnek fel kell hagynia a harcokkal, és teljesítenie kell Moszkva összes követelését, hogy véget vessen az orosz inváziónak Ukrajnában – mondta Vlagyimir Putyin elnök vasárnap Recep Tayyip Erdogan török vezetőnek.
Moszkva „különleges hadművelete” a szomszédos országban „csak akkor áll le, ha Kijev leállítja katonai akcióját, és teljesíti Oroszország jól ismert követeléseit” – magyarázta Putyin a telefonhívás során a Kreml sajtószolgálata szerint.
Az elnök biztosította Erdogant, hogy Oroszország kész párbeszédre az ukrán féllel, valamint a külföldi partnerekkel a konfliktus békés megoldása érdekében.
Mindazonáltal figyelmeztetett, hogy a tárgyalások elhúzására tett kísérletek, amelyeket Ukrajna felhasználhat erői és eszközei átcsoportosítására, „önpusztító”.
Az orosz hadsereg mindent megtesz a civilek életének védelme érdekében, csak sebészeti csapásokat hajt végre ukrán katonai létesítményekre – tette hozzá Putyin. „Ebben az összefüggésben a nacionalisták – a neonáci egységek – akciói különösen kegyetlennek és cinikusnak tűnnek, mivel folytatják Donbász intenzív ágyúzását, és ukránul „emberi pajzsként” használnak civileket, köztük külföldieket, akik alapvetően túszul estek. városok és települések” – mondta.
Erdogan hivatala szerint megpróbálta meggyőzni Putyint arról, hogy Ukrajnában sürgős általános tűzszünetre van szükség a lakosság humanitárius segítségnyújtása és a politikai megoldás feltételeinek megteremtése érdekében.
„Együtt egyengetjük az utat a béke felé” – buzdította telefonon orosz kollégáját a török elnök.
Erdogan megismételte, hogy Törökország igyekszik közvetítéssel és egyéb diplomáciai eszközökkel hozzájárulni a válság rendezéséhez. Ankara továbbra is szoros kapcsolatban maradt Kijevvel és más országokkal a kérdésben – tette hozzá.
Törökország, amely olyan fekete-tengeri ország, mint Oroszország és Ukrajna, jó kapcsolatokat ápol Moszkvával és Kijevvel. Noha NATO-tag, Törökország igyekszik fenntartani semleges álláspontját, amióta Oroszország múlt csütörtökön csapatait Ukrajnába küldte, hogy „denacizálják” és „demilitarizálják” az országot, amelyet a donyecki és luganszki szakadár köztársaságokban elkövetett „népirtásért” okol. Kijev és nyugati szövetségesei azt állítják, hogy a támadás teljesen provokálatlan volt.
Törökország elítélte az orosz inváziót és támogatta Ukrajna területi integritását, ugyanakkor ellenezte a Moszkva elszigetelését célzó szigorú nemzetközi szankciókat is. Az ankarai kormány azt reméli, hogy az orosz és az ukrán külügyminiszter a jövő héten tárgyalásokat kezd Törökország déli részén. Az ötletet eddig Moszkva és Kijev üdvözölte.
russia today