Világ

Atomháborúra készül a Pentagon

Hirdetés

A hidegháború óta nem újította meg atomarzenálját az USA, most ismét beindították a fejlesztést.

Az amerikai kongresszus előtt lévő költségvetési törvény egyik alfejezetéből derítették ki újságírók, hogy új nukleáris fegyver fejlesztése indult el a Pentagon megbízásából.

Mint a Washington Times írta, az energiaügyi miniszter egy kongresszusi meghallgatáson megerősítette, hogy már 2022-ben megkezdték a munkálatokat a W93 kódjelű robbanófej megépítésére, amit a tervek szerint tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakétákon fognak használni.

Az új fegyvert a költségvetéstől a Nemzeti Nukleáris Biztonsági Ügynökség (NNSA) által a 2025-ös pénzügyi évre fegyverekre kért 19,8 milliárd dollárból készítik el – közölte Jennifer Granholm energiaügyi miniszter.

A fejlesztésre az indoklás szerint Kína és Oroszország nukleáris fenyegetései miatt van szükség. A cél az, hogy 2030-ra az új fegyver bevethető állapotban legyen.

Hirdetés

Mint az amerikai lap írja, az Egyesült Államok a nyolcvanas évek óta először épít új nukleáris robbanófejet, de most azt ígérik, hogy ennek során nem fognak atomtesztet végezni – közölték az energiaügyi minisztérium tisztviselői szerdán a kongresszusban. (Mi is beszámoltunk ugyanakkor arról: korábban felmerült egy terv, hogy az Egyesült Államok atombombát robbantson a Holdon.)

A nukleáris erők modernizálása a Pentagon legfőbb prioritása, és a haditengerészet atomrakétákkal felszerelt tengeralattjáróit tekintik az amerikai stratégiai elrettentő erők gerincének, amelyekhez interkontinentális rakéták és vadászbombázók is tartoznak.

A W93 a legmodernebb technológiára épül majd – közölte az energiaügyi miniszter -, amely alkalmassá teszi azonnali bevetésre és „a jövőbeli fenyegetések kezelésére”.

A robbanófej állítólag könnyebb lesz, mint a jelenlegi W76 és W88 robbanófejek, ami rakétára szerelve nagyobb hatótávolságot és pusztító erőt tesz lehetővé.

A korszerűsítés keretében a nukleáris csapásmérésre alkalmas tengeralattjáró-erőket 14 Ohio-osztályú tengeralattjáróról 12 Columbia-osztályú rakétahajóra csökkentik.

Hirdetés

A Pentagon mérnökei dolgoznak egy B61 kódjelzésű, repülőgépről ledobható nukleáris gravitációs bombán, ami viszont már 2025-ben elkészülhet.

Mint ismert, az Egyesült Államok a hidegháború utolsó éveiben leállította a nukleáris robbanófejek és bombák fejlesztését, többek között azért, mert az atomcsend egyezmény miatt nem volt lehetőség ezek tesztelésére.

Az új, mesterséges intelligenciát is alkalmazó módszerek azonban tökéletesen tudják szimulálni az atomrobbantást, így a moratóriumot – amelyet egyébként 1999-ben a szenátus nem hosszabbított meg – Washington fenn tudja tartani, anélkül, hogy le kellene állítani a nukleáris modernizációs programját.

A Washington Times úgy tudja, hogy a robbanófejhez szükséges plutónium tölteteket a dél-karolinai Savannah River Nemzeti Laboratóriumban fogják előállítani és a fejlesztésben a brit kormány segítséget nyújt, cserébe azért, hogy London szintén rendszeresítheti majd az új fegyvert.

A Pentagon azzal számol, hogy az évtized végére Kína megduplázza nukleáris robbanófejeinek számát, miközben megkezdte több robbanófejes interkontinentális ballisztikus rakéták telepítését Kína nyugati felén fekvő három nagy katonai bázisán. Az amerikai lap katonai forrásokból úgy tudja, hogy ezek a bázisok akár 360 rakétát is tartalmazhatnak egyenként.

Hirdetés
Hirdetés

atv

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!