Itthon

Elképesztő csodafegyvereket és felszerelést kap a magyar hadsereg

Hirdetés

Gőzerővel folyik a Magyar Honvédség fejlesztése, a Zrínyi 2026 program keretein belül a világ élvonalába tartozó páncélosokat, kézifegyvereket és egyéb eszközöket kapnak majd a katonáink.

Nemcsak külföldről szerzünk be felszerelést, a magyar fegyvergyártás is újraindul. Bár az eszközbeszerzések egyes részleteit még homály fedi és sikeressége még kérdéses, bemutatunk 10 olyan modern eszközt, mellyel a Honvédséget a közelmúltban felszerelték vagy várhatóan fel fogják szerelni – írja a Portfólió.

Panzerhaubitze 2000

 

Elképesztő csodafegyvereket és felszerelést kap a magyar hadsereg - Íme a 10 legütősebb fejlesztés

Decemberben jelentette be a Honvédelmi Minisztérium, hogy német Panzerhaubitze 2000-es önjáró lövegek beszerzését kezdték meg, összesen 24 ilyen eszközzel bővül majd a Honvédség arzenálja. A tarackok érkezésével lényegében egy korábban teljesen leszerelt fegyvernem tér majd vissza hazánkba, hiszen a szovjet gyártmányú Gvozgyikák 2004-es hadrendből való kivonása után gyakorlatilag csak aknavetők és vontatott tarackok maradtak a tüzérek szolgálatában.
A Panzerhaubitze 2000-es a világ egyik legmodernebb önjáró taracktípusának számít, 155 milliméteres lövegével, rakétapóthajtású lövedékkel akár 50-60 kilométerre is képes ellőni. Ellátták MRSI rendszerrel is; ez lehetővé teszi, hogy több, különböző szögben leadott lövés is ugyanazt a célt találja el.

Hirdetés

Leopard 2A7+


Az önjáró lövegek mellett harckocsikat is veszünk a németektől, összesen 44 Leopard 2A7+-t kapnak a Honvédség harckocsizói. A tankokat újonnan gyártja majd le a Krauss-Maffei Wegmann, várhatóan 2025-re készülnek el, a jelenleg használt, orosz T-72-esek így legalább még hat évig szolgálatban maradnak.
A Leopard 2-eseket az 1970-es évek óta fejleszti és használja a német hadsereg, a típus évtizedek óta a világ egyik legjobb tankjának számít. 120 milliméteres Rheinmetall L/55-ös lövege számos másik harckocsi tervezéséhez ihletet adott, nem is beszélve páncélzatának kialakításáról, 1500 lóerős motorja pedig 68 kilométer / órás sebességre képes. Legújabb verziója (melyet a Honvédség is beszerez), a 2A7-es városi hadviselésre is optimalizált változata, a 2A7+ többrétegű kompozit páncélzattal van felszerelve, melyre moduláris védelmi rendszereket lehet építeni. Stabilizált Rheimetall-lövege irányított rakétákat is ki tud lőni, sőt, mozgás közben, akár öt kilométeres távolságra lévő célpontokat is el tud találni. Akár más modern harckocsik, a Leopard 2A7+ is fel van szerelve számítógépes tűzvezérlő és kommunikációs rendszerrel.

Leopard 2A4

 

Elképesztő csodafegyvereket és felszerelést kap a magyar hadsereg - Íme a 10 legütősebb fejlesztés

A Leopard 2A7+-ok mellett régebbi, használt Leopard 2A4-esek is érkeznek majd a Honvédség kötelékébe, ezeket kiképzési és előszűrési célra használják majd. Mivel lízingelik a 12 tankot, hamarosan már valószínűleg meg is érkeznek Magyarországra.
Ezeket a harckocsikat 1985 és 1992 között gyártották, tehát egy viszonylag régi típusról van szó, ennek ellenére a mai napig számos ország használja őket, többek közt Ausztria, Kanada, Norvégia, Lengyelország és Törökország is. A 2A4 a legnagyobb számban legyártott Leopard 2-es variáns, számos továbbfejlesztett változata létezik a világon. Utoljára ez a típus a törökök Szíriában való beavatkozásakor látott éles harcot, körülbelül egy tucatot kilőttek az Iszlám Állam harcosai, majd később a kurdok tankelhárító rakétákkal és IED-ekkel.

Polaris homokfutók

 

Hirdetés

Elképesztő csodafegyvereket és felszerelést kap a magyar hadsereg - Íme a 10 legütősebb fejlesztés

Fotó: MTI/Varga György

Tavaly márciusban 12 Polaris MRZR-4 típusú homokfutót kapott a Honvédség egyik különleges rendeltetésű dandárja, az átadásra egy V4-országok által rendezett közös hadgyakorlaton került sor. Egy ilyen eszköz 4-6 fő szállítására használható, főleg más járművek által járhatatlan terepen való átkelésre alkalmas. A különleges feladatot végrehajtó katonák szállításán kívül ellátmány és sebesültek szállítására is használható.

Suzuki Vitarák

 

Elképesztő csodafegyvereket és felszerelést kap a magyar hadsereg - Íme a 10 legütősebb fejlesztés

Fotó: MTI / Bruzák Noémi

Tavaly márciusban és áprilisban összesen 550 Suzuki Vitarát adtak át a Honvédségnek, a járművek a már több mint két évtizede szolgálatban lévő Opel Astrákat, Skoda Octaviákat és Volkswagen kisteherautókat váltják majd. A Suzukik vélhetően többek közt katonai rendészeti, ellátmányozási, egészségügyi, forgalomszabályozási és személyszállítási feladatokat látnak majd el, ahogy elődeiket, ezeket a járműveket sem a „frontvonalra” szánják.

Hirdetés
Hirdetés

H145M helikopterek


Tavaly júniusban jelentette be a Honvédelmi Minisztérium, hogy 20 darab, H145M típusú helikoptert vásárol az Airbustól, összesen mintegy 100 milliárd forint értékben. A gépek 270 kilométer per órás sebességre képesek és 1600 kilogramnyi terhet tudnak felemelni, akár hatezer méter magasan is képesek lesznek repülni. Fegyverzetükkel gyalogsági és páncélozott célpontokat is meg tudnak majd semmisíteni. Várhatóan 2019 második felében érkeznek majd meg a szolnoki helikopterbázisra.

Az új helikopterek mellett a Honvédség meglévő Mi-24-eseit is korszerűsíti, már nyolc darab ilyen forgószárnyast kaptunk vissza Oroszországtól.

Szállítórepülők

Elképesztő csodafegyvereket és felszerelést kap a magyar hadsereg - Íme a 10 legütősebb fejlesztés

Fotó: MTI / Ujvári Sándor

A forgószárnyasok mellett új merevszárnyú repülőgépeket is beszerez a Honvédség, összesen 8 ilyen eszközzel bővül majd a légierő. Három közepes csapatszállító, két könnyű szállító repülőgép és három kimondottan nehéz, katonai eszközök szállítására alkalmas repülőgép beszerzéséről döntöttek, a gépek egy része már megérkezett Magyarországra. Két Airbus A319-es állomásozik már itthon, amelyhez hamarosan egy harmadik csatlakozik majd, emellett két Dassault Falcon 7X-esünk is van, bár az egyik hivatalosan még nem csatlakozott a légierő kötelékéhez és polgári lajstromjelet kapott. Arról egyelőre még nincs információ, hogy a nehéz technikai eszközök szállítására alkalmas rámpás gépek milyen típusúak lesznek majd.

2015M egyenruhacsalád

 

Elképesztő csodafegyvereket és felszerelést kap a magyar hadsereg - Íme a 10 legütősebb fejlesztés

 

2016 elején mutatták be az új magyar gyakorló egyenruhacsaládot, a 2015M-met, ami mind mintájában, mind pedig szabásában újítást jelent a rendszerváltás óta rendszerben lévő, kisebb-nagyobb ráncfelvarrásokon átesett „bocihoz” képest. Az egyenruha számos megoldást kölcsönöz nyugati „vetélytársaitól;” míg szabásában az amerikai ACU-ból merít ihletet, mintáját tekintve leginkább a számos országban rendszerben lévő multicamre hasonlít. Az amerikai patrol cap helyett – ahogy az már hagyomány – továbbra is inkább a bocskai sapkát hordják majd az egyenruhához a honvédeink.

Cseh tervezésű kézifegyverek


Tavaly márciusban derült fény arra, hogy a HM Arzenál Zrt. szerződést kötött a cseh Ceská Zbrojovka fegyvergyárral arról, hogy hazánkban is gyártani fogják a legmodernebb cseh kézifegyvereket, a CZ BREN 2 gépkarabélyt, a Scorpion EVO 3-as géppisztolyt és a CZ P-07 és P-09-es pisztolyt. A fegyverek egy része exportra megy, de a Honvédség és a rendőrség által használatos, főleg régi FÉG-es kézifegyvereket is ezekre cserélik majd.

Az első cseh-magyar fegyvereket a katonai rendészek vehették át tavaly decemberben a Petőfi Laktanyában, de hamarosan minden katonai alakulatot ilyenekkel szerelnek fel.

Carl Gustaf tankelhárítók


Bár hivatalos bejelentés továbbra sincs róla, január elején Böröndi Gábor altábornagy egy interjúban ismertette, hogy Carl Gustaf hátrasiklás nélküli, páncéltörő lövegeket szerez be a Honvédség, melyekkel vélhetően a jelenleg használt RPG-7-es rakétagránátvetőket cserélnék.

A Carl Gustaf tankelhárító egy 84 milliméteres hordozható, hátrasiklás nélküli páncéltörő löveg, négy alváltozata ismert M1-től M4-ig, ezekből egyelőre még nem tudni, melyiket kapják meg katonáink (valószínűleg az M4-esről van szó). Egy Carl Gustaf páncéltörő körülbelül 700-1000 méteres lőtávval rendelkezik, 400 méterről képes hatékonyan megsemmisíteni páncélozott célpontokat, 400-500 milliméternyi páncélzatot tud átütni attól függően, milyen töltetet használ a kezelő, de alkalmas fedezékek és élőerő megsemmisítésére is. Bár a fegyverrendszert számos ország használja és több háborút is megjárt, legmodernebb változatát, az M4-et eddig még csak a szlovák haderő rendszeresítette.

Forrás: Portfólió

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!