Tech

Forradalmi áttörés: vége a szervdonor-korszaknak

Hirdetés

Vége lehet a várólistáknak?

Egyre nagyobb probléma nem csak hazánkban, de az egész világon is, az, hogy az emberek nem jutnak időben szervekhez. A szervdonorok, a várólisták egyre nagyobb méretekben okoznak elakadásokat a rendszerben. Ez pedig nem csak egyre tarthatatlanabb, és hosszabb várólistákat, de szükségtelen haláleseteket is eredményez, hiszen sokan nem kapnak időben szerveket, vagy épp nincs elég donor, vagy nem megfelelő.

Kínai kutatóknak úgy tűnik, olyan áttörést sikerült elérniük, mely véget vethet egy életre ezeknek a várólistáknak. Mi több, soha többé nem lesz szükség szervdonorokra sem. Olyan regeneratív őssejtekkel próbálkoztak, amikből végül igazi, élő emberi tüdőszövetett sikerült előállítaniuk. A jövőben majd nem kell a más sejtek vagy a transzplantációs terápiák okozta szövődmények miatt aggódni.

Az őssejt terápia az egyik legfrissebb áttörés az orvostudomány területén, amely nem csak történelmi jelentőséggel bír, hanem a kutatók szerint maga lehet a csoda. A beteg tüdejéből több tucat őssejtet sikerült kinyerniük, majd laboratóriumban több tízmillió sejtet tudtak szaporítani a kutatók, majd beültették a páciens tüdejének sérült részébe. Három-hat hónap elteltével az őssejtek új tüdőstruktúrákat hoztak létre, kijavítva a sérült szöveteket, mondta Zuo, a kutatás egyik fő vezetője.

„A kutatás azt jelenti, hogy az emberi szervek megújítása kilépett a laborból és klinikai alkalmazásra került” – jelentették ki egyértelműen.

Hirdetés

Emberek milliói menekülhetnek meg majd, másrészt a várólisták jelentősen fel fognak gyorsulni. A különféle nem várt mellékhatások száma pedig gyakorlatilag a nullával lesz egyenlő.

Jelenleg a szervadományozás nyilvánvalóan még mindig szükségszerű. Ám az emberi szervek iránti igény az egyik legsötétebb alvilágot teremtette meg mind a fekete piacon, mind a nyugati egészségügyi rendszeren belül.

Ez az áttörés azonban ennek is véget vethet és egy teljesen új korszak köszönthet ránk.

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!