Tech

Nagy a baj! Az Antarktiszon valami olyat találtak, ami az emberiség végét jelentheti!

Hirdetés

Mind az Antarktisz, mind az Északi-sark jegében felhalmozódott valami.

Nemrégiben kutatások bizonyították, hogy rettentően nagy a baj.

Már nem elméleti probléma. Nem csak arról van szó, hogy a jég struktúrája megváltozott… a probléma ennél is nagyobb. A tudósok nemrég sok tucat jégminta elemzése után lettek teljesen tanácstalanok. Ezek alapján ugyanis a Földünknek és így az emberiségnek már nem sok van hátra…

Az északi-sarkvidéki tengeri jégben rekordmértékű a mikroműanyag koncentrációja a bremerhaveni Alfred Wegener Intézet (AWI) kutatóinak eredményei szerint. A szakértők, akik különböző jégmintákat spektrométeres vizsgálatokkal elemeztek, kedden ismertették eredményeiket a Nature Communications című tudományos lapban. Azokban a jégtáblákban, amelyek a Csendes-óceánnal összeköttetésben álló Amerázsiai-nagymedencében úsznak, különösen sok polietilént találtak.

A kutatók azt feltételezik, hogy ez azoknak a csomagolóanyagoknak a maradványa, amelyek az úgynevezett nagy csendes-óceáni szemétszigetben úsznak. Az Északi-sarkvidék észak-oroszországi partvidékének tengereiből vett mintákban ezzel szemben elsősorban hajófestékből származó lakkrészecskéket és halászhálókból származó nejlonmaradványokat találtak. A mikroműanyag koncentrációja tehát már nem vezethető vissza csakis az Északi-sarkvidéken kívüli forrásokra – fejtette ki Ilka Peeken, az AWI biológusa.  A növekvő hajóforgalom és a halászat is jelentős nyomokat hagyott hátra, melyek az Északi-sarkvidék helyi szennyezésére utalnak – mondta a szakértő. A jégtáblák a jégzajlás során átvonulnak az Arktiszon, eközben megnőnek. Az ezalatt felvett műanyagot különböző rétegekben 2-11 évre megkötik. Amikor elérik a Grönlandnál lévő Fram-útvonalat és elolvadnak, ezek a tengeri területek is beszennyeződnek mikrorészecskékkel.

Hirdetés

A tudósok egyetértenek abban, hogy itt az ideje megkongatni azt a bizonyos vészharangot.

Ez az egész folyamat már a hétköznapjainkra is hatással van, nem utolsó sorban az életünkre és az egészségünkre, fajunk sorsára.

Ha bekövetkezik a mikorműanyag-apokalipszis – mely egyre közelebb van – akkor a Föld élővilága és teljes ökoszisztémája össze fog omlani.

Forrás: tudomanyosvilag

Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!