Európa

Ötven éve nem volt Angliában ilyen, mint most

Hirdetés

Ötven éve nem volt akkora hallgatói sztrájk az Egyesült Királyságban, mint amely most zajlik. A Rent Strike kezdeményezésben már most értek el sikereket a hallgatók.

Mintegy húsz hallgatói bérlői sztrájk zajlik épp vagy kezdődik hamarosan az Egyesüt Királyságban, olyan egyetemeken, mint az oxfordi, a sussexi, a goldsmiths-i, a University of London, az edinburgh-i és a cambridge-i egyetem is.

A hallgatók megelégelték a Rent Strike (Bérlői Sztrájk) nevű szervezet képviselői szerint, hogy a koronavírus-járvány miatt bevezetett lezárások, kollégiumkiürítések és a személyes jelenlétre épülő, minőségi oktatás hiánya mellett sokszor ugyanazt a pénzt kell fizetniük.

A múlt hónapban az egyik ilyen sztrájk a Manchesteri Egyetemen sikert is aratott, az intézménynek 30%-kal kellett csökkentenie a kollégiumi díjakat a saját lakóhelyiségeiben.

Az akció sikeressége a szervezettségen áll vagy bukik: a hallgatók (legtöbbjük elsőéves) koordinálják akcióikat az intézmények között, hogy a maximális hatást érjék el.

Hirdetés

Azoknak a száma, akik már elkötelezték magukat a bérleti díjak fizetésének beszüntetése mellett, az elmúlt hetekben megtriplázódott.

Ennél fogva januártól 600 hallgató lakbére kerül ki a brit egyetemek költségvetéséből, ha nem lesz megállapodás.

Ellie Concannon, a Sussexi Bérlők Szakszervezetétől például a The Guardian brit lapnak úgy nyilatkozott, hogy 24 óra alatt sikerült 198 hallgatóval bővíteniük a sztrájkolók körét.

Egyre kétségbeesettebbek a hallgatók, mivel a karácsonyi időszakban a pénzügyi helyzet elég szűkös– mondta el a helyzetről Concannon.

A Hallgatók Országos Szervezete (National Union of Students – NUS) egy kutatásában kimutatta, hogy 2018-ban a diákhitelek mintegy 73%-át fordították lakhatásra a tanulmányok alatt, ez az arány 2012-ben még csak 58% volt. Az egyetemek körülbelül kétmilliárd fontot (~nyolcszáz milliárd magyar forint) kerestek a lakóhelyiségek kiadásával hallgatóknak.

Hirdetés

Három évvel ezelőtt a University College London (UCL) hallgatói öthónapos sztrájkba fogtak, majd nyerték meg azt július 6-án, írja a The Guardian. Az intézmény felemelte a szálláshelyek bérleti díjait. A Cut The Rent (Csökkentsd a Bérleti díjat) elnevezésű sztrájk miatt meghátrált a UCL vezetőség, nem csak a bérleti díjakra vonatkozó ösztöndíjak kapcsán kínált elfogadható ajánlatot a hallgatóknak, hanem a 2017/18-as tanév legalacsonyabb bérleti díjait (154-276 font közötti, ami körülbelül 61-110 ezer forint) befagyasztotta. Ennek előzménye, hogy több mint 200 hallgató visszatartotta a bérleti díjainak fizetését a sztrájk során.

Az egyetlen ok, hogy az egyetem befagyasztotta a bérleti díjakat és ajánlatot tett lakhatási ösztöndíjra múlt évben, az a sztrájk volt. Ez megmutatja, hogy a UCL vezetőségének nyomás alatt kell lennie a saját hallgatóik által ahhoz, hogy érdemben lépjenek – mondta akkor egy ötödéves hallgató a brit lapnak.

A University of Goldsmiths és a University of London 2016-ban vitték sikerre akciójukat, aminek következtében az utóbbi intézményben 35%-kal csökkentették a bérleti díjakat.

Forrás: contextus

Hirdetés
Hirdetés

Hirdetés
loading...
loading...
error: Content is protected !!